Ładowanie

10. Nocny Wrocław Półmaraton. Biegaczy swoją kranówką wesprze MPWiK

10 czerwca, 2024

Fot. MPWiK

W tym roku 15 czerwca z dystansem 21 km zmierzy się około 12 000 biegaczy z całego świata. Nocny Wrocław Półmaraton to flagowa impreza biegowa w Polsce, a jego trasa zawsze przebiega przez najatrakcyjniejsze miejsca stolicy Dolnego Śląska.

Fot. MPWiK

Dotychczas w tzw. połówce wzięło udział ponad 78 tys. biegaczy, a ponad 72 tys. przekroczyło linię mety. Z roku na rok przybywa pasjonatów biegania, którzy są chętni zmierzyć się z takim wyzwaniem.

O nawodnienie organizmów biegaczy zadba MPWiK

Te magiczne 21 km to nie tylko spore wyzwanie dla organizmów biegaczy, to także ogromne wyzwanie logistyczne dla wszystkich, którzy przygotowują tę imprezę. Jednym z kluczowych i wymagających tematów jest zapewnienie wody dla uczestników. Już tradycyjnie kranówka będzie oficjalną wodą Nocnego Wrocław Półmaratonu. Wrocławskie MPWiK zadba o to, by na trasie każdy zawodnik miał dostęp do wody i mógł na bieżąco uzupełniać płyny, a tym samym i minerały, w które bogata jest kranówka.

Ponad 50 pracowników wrocławskich wodociągów przez kilka miesięcy skrupulatnie przygotowywało się do tego zadania, sprawdzając lokalizacje punktów nawodnienia, hydrantów, nalewaków, testując różne rozwiązania.

W jaki sposób MPWiK jest w stanie zapewnić wodę dla tak dużej grupy? Przecież na trasie każda sekunda jest bezcenna. Tutaj z pomocą przychodzi specjalnie skonstruowane urządzenie, tzw. nalewak, które jest już dobrze znane i z powodzeniem wykorzystane podczas różnych imprez biegowych. Nierdzewna stal, aluminiowa taca, pięć dysz wodnych to solidne podstawy tego sprzętu wykonanego przez sześciu pracowników wrocławskich wodociągów.

Nalewak podpinany jest do hydrantu za pomocą atestowanego węża. Pod pięcioma dyszami, z których leci kranówka, ustawiana jest aluminiowa taca z 25 otworami na biodegradowalne kubeczki. Napełnienie wodą 25 kubeczków zajmuje zaledwie 8 sekund! Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania wolontariusze szybko zapełnią kilkudziesięciometrowe stoły ekologicznymi kubeczkami z kranówką. Każdy uczestnik półmaratonu będzie mógł ugasić pragnienie i biec dalej po swój sukces.

Na trasie półmaratonu kranówka znajdzie się w 4 punktach odżywiania i odświeżania, przy ulicach:

• T. Kościuszki,
• J. Piłsudskiego,
• H. Sienkiewicza,
• M. Skłodowskiej-Curie.

Jeśli podczas półmaratonu będzie wysoka temperatura, MPWiK zadba także o ochłodę biegaczy, rozstawiając kurtyny wodne w następujących lokalizacjach:

• plac Grunwaldzki,
• ul. P. Skargi,
• ul. Grodzka/ mosty Pomorskie,
• rondo Reagana.

Na mecie, na zawodników oprócz upragnionego i pięknego medalu będzie również czekać kranówka!

Nocny Wrocław Półmaraton to niewątpliwie jedno z największych wydarzeń biegowych i jednocześnie najchętniej wybierane wśród pasjonatów tego sportu. Na liście startowej pojawią się zawodnicy z ponad 30 krajów. Tym bardziej cieszy fakt, że Wrocław stawia na ekologię, serwując kranówkę w biodegradowalnych kubeczkach. Woda z kranu nie tylko doskonale nawadnia organizm, uzupełniając tak potrzebne minerały, jak magnez, potas i wapń, ale pozwala na wyeliminowanie ze środowiska zbędnego plastiku.