10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

1000 prawników wzięło udział w konferencji na Uniwersytecie Wrocławskim

WARTO PRZECZYTAĆ

Od poniedziałku do środy trwała międzynarodowa konferencja prawa publicznego “Global Problems and Prospects in Public Law”. Głównym tematem były rozmowy na temat perspektyw i wyzwań prawa publicznego w Europie i na świecie.

Fot. Dominika Hull

W konferencji wzięła udział m.in. Marta Cartabia, Minister Sprawiedliwości Włoch oraz Katja Meier, Minister ds. Sprawiedliwości oraz Demokracji, Spraw Europejskich i Równości niemieckiego kraju związkowego Saksonii.

Rozmowy o praworządności w Polsce

Prawnicy w trakcie konferencji rozmawiali między innymi o procesie stanowienia prawa w Polsce.

– Jesteśmy od lat w europejskiej wspólnocie i jak mniemam, podzielamy te same wartości Unii Europejskiej. Jedną z nich jest praworządność. Dlatego bardzo uważnie obserwujemy zmiany w polskim systemie prawnym i nie kryję, że te obserwacje napełniają mnie  – czy nas – olbrzymim niepokojem, zwłaszcza gdy na celownik brane są podstawy demokratycznej niezależności sądów. Raz po raz widać niebezpieczne działania świadczące o ingerencji władzy wykonawczej w niezależność polskiego sądownictwa. – skomentowała Katja Meier.

– Co istotne, zależy nam na podjęciu dyskusji o odpowiedzialności prawników za to, jak prawo funkcjonuje i jak jest postrzegane w społeczeństwie. Do rozmowy na temat roli prawników oraz pisarzy w tłumaczeniu oraz rozwiązywaniu globalnych problemów zaprosiliśmy wrocławską noblistkę, Olgę Tokarczuk, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnar oraz Sylwię Gregorczyk-Abram, adwokatkę i współzałożycielkę Wolnych Sądów – opowiadała dr hab. Anna Śledzińska-Simon. 

Wybór Wrocławia na organizatora 

Amerykańscy organizatorzy konferencji jak i przewodnicząca stowarzyszenia ICON-S minister sprawiedliwości Włoch Marta Cartabia przyznali, że nie bez powodu to właśnie Wrocław i Uniwersytet Wrocławski zostały wybrane na organizatorów spotkania:

– Wrocław od zawsze był miastem, które szanowało demokrację, zasady kierujące europejską wspólnotą, przestrzegało europejskich wartości – to zapewne spowodowało, że organizatorzy z międzynarodowego stowarzyszenia ICON-S wybrali Wrocław i Uniwersytet Wrocławski – podkreślał Sebastian Lorenc, wiceprezydent miasta.

Zobacz również:  Legnica: Pozbądź się odpadów wielkogabarytowych. 3 kwietnia rusza kolejna zbiórka

Jakie znaczenie miała konferencja?

– Sama konferencja jak też i jej wnioski będą stanowić istotne wsparcie dla polskiej demokracji, dla procesów integracji europejskiej, dla utrzymania i wzmocnienia tych wszystkich wartości na których zbudowana jest nasza europejska wspólnota – skomentował Sebastian Lorenc.

Prawnicy rozmawiali również o wyzwaniach, przed jakimi stoi system prawa, takich jak zdrowie publiczne oraz migracje. 

– Problemów prawnych do rozwiązania w Europie i na świecie jest bardzo dużo. Odpowiedzią na nie mogą być nieprzewidywalne, arbitralne ruchy poszczególnych rządów. Albo racjonalne i skoordynowane działania oparte na z góry ustalonych regułach. Praworządność i zdrowy rozsądek podpowiadają, że tylko ten drugi sposób może być skuteczny. A jak to osiągnąć w poszczególnych kwestiach – o tym właśnie chcemy rozmawiać podczas konferencji – tłumaczył prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI