Ładowanie

17 czerwca startuje Nocny Wrocław Półmaraton. Wystąpią utrudnienia w ruchu

14 czerwca, 2023

Nocny Wrocław Półmaraton, fot. materiały organizatora

10 000 zawodników z kilkudziesięciu krajów Europy i świata przebiegnie ulicami Wrocławia w najbliższą sobotnio-niedzielną noc. Na 20 ulicach w całości lub częściowo wprowadzony zostanie zakaz parkowania. Zmienią się też trasy przejazdów i godziny kursowania tramwajów i autobusów.

17 czerwca stratuje 9. Nocny Wrocław Półmaraton. Na 20 ulicach w całości lub częściowo wprowadzony zostanie zakaz parkowania. Zmienią się też trasy przejazdów i godziny kursowania tramwajów i autobusów.
9. Nocny Wrocław Półmaraton – trasa biegu, fot. materiały organizatora

17 czerwca o godz. 22:00 rozpocznie się wielkie biegowe święto – Nocny Półmaraton we Wrocławiu. Udział w imprezie zapowiedziało 10 000 zawodników. Dystans półmaratonu biegacze pokonają maksymalnie w 3,5 godziny. 

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Zakaz parkowania na trasie biegu

W sobotę, od godziny 22:00 do 1:30 w niedzielę będzie obowiązywał zakaz parkowania na 20 ulicach. Samochody trzeba usunąć odpowiednio wcześniej, aby odpowiednio przygotować i  zabezpieczyć trasę półmaratonu. Znaki o zakazie parkowania stoją na ulicach już od tygodnia.

– W obie strony nie będzie można parkować na Różyckiego, fragmencie Kościuszki, Dworcowej, Modrzejewskiej, fragmencie pl. Wolności, Skłodowskiej-Curie. Do tego dochodzą ulice częściowo wygrodzone z możliwości parkowania z jednej lub drugiej strony – tak będzie na Kościuszki, Piotra Skargi, Nowej, Kazimierza Wielkiego, Podwalu, Białoskórniczej, Purkyniego, Kraińskiego, Sienkiewicza, Kopernika – mówi Maciej Fedorczuk z grona organizatorów imprezy. 

Zakaz parkowania na wybranych odcinkach obowiązuje przez całą sobotę.

Jest to konieczne, aby umożliwić organizatorom usunięcie pojazdów, które nie zostaną przeparkowane. Niestety, koszty związane z takim usuwaniem pojazdów ponosi właściciel samochodu.

 – To ostateczność, dlatego apelujemy do wrocławian, by, jeśli mieszkają na trasie maratonu, zwrócili uwagę na powieszone już znaki i przeparkowali auta lub pamiętali w piątek, by gdzie indziej zaparkować samochód. Pozostawione samochody będziemy usuwać. Prawdę mówiąc nie ma innego wyjścia, bo inaczej policja nie dopuści trasy, jeśli będą na niej przeszkody w postaci aut. Pamiętajmy: to 10.000 ludzi i ze względów bezpieczeństwa trasa nie może mieć jakichkolwiek przeszkód – wyjaśnia Fedorczuk. 

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Choć maraton startuje o 22:00 to przebiegi tras autobusów i tramwajów zmienią się już w niektórych przypadkach już o 20:00. 

– Po godzinie 20:00 zawieszone zostanie kursowanie czterech linii tramwajowych i jednej autobusowej, a pomiędzy 21;00 a 21;30 dodatkowo jeszcze jednej linii tramwajowej i autobusowej , a wszystkie pozostałe linie tramwajowe i autobusowe zmienią swoje trasy od godziny 20:30 lub 21:30. Korekty dotyczyć będą również wybranych kursów komunikacji aglomeracyjnej i nocnej. Szczegółowe informacje, jak pojadą tramwaje i autobusy można uzyskać na stronie Wrocław.pl w zakładce „komunikacja” lub bezpośrednio na przystankach – wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz z Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie.

Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy podróżujący w sobotę przez Wrocław muszą liczyć się z tym, że niektóre ulice zostaną zamknięte dla ruchu kołowego. By przedostać się z jednej strony miasta na drugą można wykorzystywać połączenia obwodowe – obwodnicę śródmiejską i autostradową oraz Wschodnią Obwodnicę Wrocławia. 

 – Podobnie jak w latach ubiegłych, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników, sportowców i kibiców, jesteśmy zobowiązani do całkowitego wyłączenia trasy biegu z ruchu kołowego. Poruszanie się niektórymi ulicami miasta, będzie 17 czerwca 2023 roku możliwe jedynie do godz. 20:00. Ruch odbywający się w poprzek wyznaczonej dla biegaczy drogi, podczas wydarzenia również może być utrudniony. Dołożymy wszelkich starań, żeby otworzyć zablokowane drogi niezwłocznie po opuszczeniu ich przez ostatnią grupę biegaczy – mówi Łukasz Wójcik, organizator wrocławskiego półmaratonu. 

Szczegółowy wykaz zamkniętych ulic, ulic z zakazem zatrzymywania i plan przebiegu komunikacji miejskiej znaleźć TUTAJ.  

Tagi