10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

21 lipca rusza Festiwal Nowe Horyzonty!

WARTO PRZECZYTAĆ

Prawdziwa uczta dla miłośników kina rozpocznie się już 21 lipca we Wrocławiu. Po raz 22 odbędzie się Festiwal Nowe Horyzonty, który w tym roku oprócz szerokiego wyboru repertuaru filmowego przygotował też dla uczestników wiele atrakcji towarzyszących!

Konferencja prasowa Festiwalu Nowe Horyzonty. Fot. Joanna Bim

Festiwal Nowe Horyzonty to wyjątkowy konkurs poświęcony filmom, który na stałe zapisał się w na mapie kulturalnej Wrocławia. Seanse są wybierane ze skrupulatnością przez organizatorów, a hasłami przewodnimi są różnorodność, bezkompromisowość i odwaga. To kino podbudowane społecznie, które zwraca uwagę na ważne tematy w sferze publicznej. 271 filmów zostanie zaprezentowanych publiczności w trakcie całego wydarzenia, w tym 150 filmów będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Festiwal potrwa stacjonarnie do 31 lipca, a online do 7 sierpnia.

Różnorodność geograficzna jest dla nas równie ważna jak różnorodność stylistyczna i myślę, że te filmy dostarczą w tym roku wyjątkowych emocji i przeżyć. – komentuje Małgorzata Sadowska, dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów.

Filmy festiwalowe

Na festiwalu można będzie obejrzeć m.in. debiuty i nowości, filmy inspirowane sztukami wizualnymi, a także sekcje poświęcone konkretnym twórcom bądź dziełom europejskim. W tym roku 12 filmów bierze udział w konkursie głównym. Blisko 500 gości z całego świata odwiedzi Wrocław podczas tegorocznej edycji.

W programie festiwalu znalazły się seanse dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. Odbędą się seanse filmów krótkometrażowych z sekcji Shortlista, a także pokazy z napisanymi ukraińskimi. Dużo polskich filmów znalazło się w repertuarze, w tym m.in. nowy film Tomasza Wasilowskiego (“Płynące wieżowce”, “Zjednoczone stany miłości”)  oraz Agnieszki Smoczyńskiej (“Córki dancingu, Fuga”). Widzowie będą mieli okazję też przyjrzeć się retrospektywie twórczości Agnieszki Holland. Będzie to pierwsza tak duża prezentacja filmów autorki w Polsce (18 filmów w programie). Reżyserka zobaczy się także z wrocławską publicznością podczas cyklów spotkań.

Myślę, że to taka edycja naprawdę spektakularna programowo, jeśli chodzi o liczbę filmów, retrospektyw, wydarzeń. Zależało nam, żeby tak naprawdę powrócić.” – informuje Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu.

Zobacz również:  Imprezowy weekend na Tarczyński Arenie Wrocław. Odbędą się aż trzy wydarzenia!

Atrakcje towarzyszące

Festiwal Nowe Horyzonty to nie tylko spotkanie z kinem, ale również ze sztuką, muzyką czy naturą. Podczas tegorocznej edycji odbędą się wystawy „Republika Słońca” oraz „As Far As I Can See” w BWA Wrocław. W programie znalazł się też Ambient Room – projekt, którego celem jest uwalnianie nagromadzonej energii. Dwa wydarzenia będą odbywać się o nietypowych godzinach – 23:59 i 4:30. Mowa tutaj o koncercie „Midnight show” w kościele św Marii i Magdaleny oraz występie „W brzask” w Parku Szczytnickim. Dla fanów muzyki również przewidziano szczególne atrakcje. W Narodowym Forum Muzyki zagra legenda brytyjskiego rocka – zespół Tindersticks. Ponadto na widzów czekać będzie specjalny pokaz kultowego “Nosferatu – symfonia grozy” na żywo z muzyką skomponowaną przez Jozefa van Wissema.

Bilety na wydarzenia i pokazy filmowe

Seanse będą odbywać się w salach Nowych Horyzontów, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na wrocławskim rynku.

Na ten moment dostępne są bilety na koncert zespołu Tindersticks oraz pokaz filmu “Nosferatu – symfonia grozy”.

Bilety na wszystkie seanse filmowe pojawią się w sprzedaży już jutro (7.07) o 12:00  na oficjalnej stronie organizatora: https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?m=karnety_bilety

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI