W czwartek, 20 lipca rozpoczął się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty. Filmem otwarcia był “Perfect Days” w reżyserii Wima Wendersa. Oprócz seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na wrocławskim Rynku, na uczestników wydarzenia czekają wystawy, koncerty, spotkania i inne atrakcje towarzyszące.
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty odbędą się pokazy stacjonarne (20-30 lipca) oraz seanse online (do 6 sierpnia). Do Wrocławia przyjedzie blisko 130 gościń i gości z całego świata.
– Kino Nowe Horyzonty to jedyne takie studyjne kino we Wrocławiu i ogromna kulturalna atrakcja dla naszych mieszkańców, ale i turystów – podkreśla prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk – Zapraszam wszystkich na to wyjątkowe święto filmowe, czyli 23. Festiwal Nowych Horyzontów, który rozpoczniemy dzisiaj w samym sercu Wrocławia, na Placu Gołębim.
Po blisko sześciu latach przerwy powraca także partner tytularny.
– mBank współpracuje z festiwalem od 2019 roku. Cieszymy się, że od teraz w nazwie tego świetnego festiwalu pojawia się także nasza marka. Z radością zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty – mówi Rafał Jakubowski, dyrektor marketingu bankowości detalicznej mBanku.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Tytuły konkursowe i cykle Festiwalu Nowe Horyzonty
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znalazło się dwanaście filmów. O tegoroczne Grand Prix zawalczą: Piaffe Ann Oren, Na miejscu (Here) Basa Devosa, Kwiaty ludzkiego ciała (Human Flowers of Flesh) Heleny Wittmann, Samsara Loisa Patiño, Delikwenci (The Delinquents) Rodriga Moreno, After Anthony’ego Lapii, La Palisiada Philipa Sotnychenki, Posiadłość (Birdland) Leili Kilani, Pod ścianą (Stonewalling) Huang Ji i Ryûjiego Otsuki, Czarny kos, czarna jeżyna (Blackbird Blackbird Blackberry) Elene Naveriani oraz Sklep (The Store) Ami-Ro Sköld, a kinematografię polską reprezentuje punkowy Imago Olgi Chajdas, osobista i pokoleniowa opowieść o muzycznej alternatywie i życiowej anarchii.
Zwycięskie filmy wybierze jury w składzie: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za Przynętę na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za Afterwater na 22. NH), Jennifer Reeder (jej Sprawca znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (Cicha ziemia była jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH). W tym roku, tak jak w latach ubiegłych odbędzie się również głosowanie publiczności.
Nowością w programie jest sekcja Smart7 – unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w siedmiu miastach Europy. Konkursowe filmy podróżują w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavík, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach.
W programie są również cykle: Odkrycia, Mistrzynie, Mistrzowie, Visa Pokazy Galowe, Front Wizualny, Trzecie Oko: niemęski/nieżeński, Lost Lost Lost Lost, Pokazy Specjalne, Focus na Portugalię, Retrospektywa: Alice Diop, Retrospektywa: Satyajit Ray, Retrospektywa: Alain Robbe-Grillet, Retrospektywa: Wang Bing, Avec Plaisir, Nocne Szaleństwo, Oslo / Reykjavik, Shortlista, Sezon, Młode Horyzonty.
Zobacz też: Przeżyj wakacje z mistrzami w Kinie Nowe Horyzonty
Kino Plenerowe na Rynku
Codziennie o godz. 22:00, od 21 do 30 lipca na Rynku będą odbywać się darmowe seanse plenerowe.
Repertuar:
21 lipca 2023 – W trójkącie, reż. Ruben Östlund
22 lipca 2023 – Łowca androidów (final cut), reż. Ridley Scott
23 lipca 2023 – IO, reż. Jerzy Skolimowski
24 lipca 2023 – Blisko, reż. Lukas Dhont
25 lipca 2023 – Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska
26 lipca 2023 – 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick
27 lipca 2023 – Wielka droga, reż. Michał Waszyński
28 lipca 2023 – Podejrzana, reż. Park Chan-wook
29 lipca 2023 – Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater
30 lipca 2023 – Pięć diabłów, reż. Léa Mysius
Poza horyzont, czyli współpraca z SexedPL
Siłą festiwalu są nie tylko pokazy, ale też rozmowy z gościniami i gośćmi, którzy pomagają uzupełnić perspektywę zaprezentowaną w filmie. Osoby, które nie lubią zabierać głosu publicznie na sali kinowej, mogą zadawać pytania (dotyczące tematów poruszanych w sekcjach filmowych związane z tożsamością, seksualnością i relacjami) ekspertkom i ekspertom SexedPL. Przez cały czas trwania festiwalu będzie można spotkać się z nimi na żywo podczas wyznaczonych dyżurów w strefie na pierwszym piętrze Kina Nowe Horyzonty bądź nawiązać kontakt anonimowo, za pomocą bezpłatnej aplikacji.
Scena artystyczna
Oficjalnym współorganizatorem festiwalowej Sceny artystycznej jest BWA Wrocław. Oprócz wystawy Avec Plasir, w galerii SiC! BWA będzie można oglądać prace Anny Mlasowsky na wystawie Ze środka (From Within) oraz zobaczyć nowe dzieło znanej festiwalowej społeczności Kasi Kmity – Contrafactur. Temat przyjemności, poruszany w ramach Avec Plasir, eksploruje w tym roku także zespół IP Group, który przygotował siódmą odsłonę Ambient Roomu pod tytułem Wokół zasady przyjemności.
Wieczory festiwalowe
Dużo dobrej zabawy czeka na widzówpoza salą kinową, a to za sprawą wieczorów festiwalowych, które będą rozgrywać się w rozświetlonym neonami podwórku przy Ruskiej 46 (połączone siły klubów Recepcja oraz Surowiec), klubie Ciało, Wyspie Tamka oraz na dACHu! przy placu Dominikańskim 3. O muzyczne doznania zadbają także BULVARY przy Księcia Witolda 11-31. W programie Wieczorów festiwalowych znalazły się m.in. bezpłatne koncerty Rosalie, Marcina Maseckiego (połączony z pokazem Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego), Daniela Spaleniaka, set DJ Wiki oraz Silent Disco.
Festiwal dostępny
Zespół festiwalu został przeszkolony z obsługi widzek i widzów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przygotowano seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH: Blisko (Close) Lukasa Dhonta – połączone ze spotkaniem tłumaczonym na PJM z Miri Palak, edukatorką seksualną osób z niepełnosprawnościami z Fundacji SexedPL; a także W trójkącie (Triangle of Sadness) Rubena Östlunda – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny).
Kampania #PijKranówkę i zaprzyjaźnione lokale gastronomiczne
Bogaty program festiwalu idzie w parze z równie bogatą ofertą gastronomiczną Wrocławia. Jak co roku przygotowano listę miejsc rekomendowanych, w których można skorzystać ze zniżek i specjalnych ofert.
Warto przygotować także własne butelki i bidony, ponieważ na drugim piętrze Kina Nowe Horyzonty, dzięki współpracy z wrocławskim MPWiK, stanie bar wodny, w którym będzie można za darmo skorzystać z wrocławskiej (bogatej w minerały i bardzo smacznej!) kranówki; wszystko w ramach miejskiej kampanii społecznej #PijKranówkę.
Festiwal w liczbach
• 251 filmów na festiwalu, w tym 196 pełnometrażowych i 55 krótkometrażowych
• 23 282 minut – łączny czas trwania wszystkich filmów
• ponad 500 gościń i gości na festiwalu (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)
• 3854 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzek i widzów
• 184 osoby czuwające nad organizacją festiwalu
• 153 wspaniałych osób wolontariackich
Pełny program wydarzeń oraz bilety i dostępy do filmów online są na stronie internetowej Nowych Horyzontów.