6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

3 marca rusza rekrutacja do szkół podstawowych. Jakie zmiany czekają kandydatów?

WARTO PRZECZYTAĆ

Dodatkowe punkty z Nasz Wrocław MAX oraz nowe obwody szkolne. Już niedługo startuje rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024. Wnioski można składać od 3 marca — poznaj szczegóły!

 • Elektroniczna rekrutacja do szkół podstawowych
 • Rekrutacja do szkół podstawowych będzie miała dwa etapy
 • Zmiana obwodów szkolnych
 • Więcej punktów z Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX
 • Jak uzyskać status Nasz Wrocław MAX?
 • Harmonogram rekrutacji
 • Elektroniczna rekrutacja do szkół podstawowych

  Po raz drugi rekrutacja do publicznych szkół podstawowych we Wrocławiu zostanie przeprowadzona w pełni elektronicznie. Rodzice będą mogli zatem bez wychodzenia z domu złożyć wnioski rekrutacyjne do wybranych placówek. Niezbędne do tego będzie posiadanie jednak aktywnego profilu zaufanego lub e-PUAP-u. W innym wypadku dokument będzie trzeba złożyć osobiście w placówce.

  Rekrutacja do szkół podstawowych będzie miała dwa etapy

  Rodzice, chcący zapisać dziecko do szkoły podstawowej, w pierwszym etapie (od 3 do 8 marca) muszą złożyć w systemie elektronicznej rekrutacji zgłoszenie do swojej szkoły obwodowej, które podpiszą elektronicznie. Przy czym tu nic się nie zmienia. Wszystkie dzieci mają zapewnione miejsce w tych placówkach (zgodnie z miejscem zamieszkania).

  Natomiast jeżeli rodzice chcą zapisać dziecko do innej, pozaobwodowej szkoły, to dopiero w dniach 26-30 maja 2023 r. (w drugim etapie) muszą wypełnić wniosek w elektronicznym systemie rekrutacji. Oczywiście pod warunkiem, że w danej placówce będą jeszcze wolne miejsca.

  W drugim etapie należy wskazać maks. trzy szkoły, z czego ostatnią musi być szkoła tzw. obwodowa, gdzie dziecko ma zagwarantowane miejsce – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia. – Przy czym, w tym etapie, nie ma znaczenia kolejność zgłoszeń. Liczy się wyłącznie liczba zgromadzonych przez kandydata punktów – dodaje.

  Zmiana obwodów szkolnych

  Przypominamy, że w bieżącym roku — w związku z uruchomieniem nowej szkoły przy ul. Asfaltowej oraz z dynamicznym rozwojem wrocławskich osiedli — zmieniły się obwody 12 szkół podstawowych w mieście (SP nr 6, SP nr 9, SP 17, SP 77, SP 45, SP 53, SP 23, SP 32, SP 98, SP 91, SP 68, SP 30). Doszedł też jeden nowy obwód — dla placówki przy ul. Asfaltowej.

  Zmiany obwodów szkolnych mają na celu zapewnienie jak najlepszej organizacji pracy wrocławskich szkół oraz komfortu nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli – zapewnia Marcin Miedziński.

  W pierwszym roku funkcjonowania w nowej szkole przy ul. Asfaltowej uczyć się będzie do 600 uczniów. Na początek planowane są klasy I-VI. Potem — z roku na rok — liczba oddziałów będzie wzrastać. Docelowo do nowej szkoły uczęszczać będzie 1 tys. uczniów.

  Rekrutację do Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Asfaltowej przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana w Szkole Podstawowej nr 32 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 przy ul. Kłodzkiej 40.

  Więcej punktów z Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX

  Aktywując Status MAX w programie Nasz Wrocław, będzie można uzyskać dodatkowe punkty w tegorocznej rekrutacji do wrocławskich szkół podstawowych (pozaobwodowych). Miasto chce w ten sposób premiować rodziców, którzy płacą podatki we Wrocławiu i są zameldowani na stałe w naszym mieście.

  Dziecko rodzica, który posiada aktywny Status Nasz Wrocław MAX, uzyska dodatkowo 90 pkt. do szkół podstawowych (pozaobwodowych).

  Wychodzimy naprzeciw rodzicom, którzy faktycznie uczestniczą w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT we Wrocławiu oraz planują u nas zostać na dłużej, o czym świadczy zameldowanie na stałe – podkreśla Marcin Miedziński.

  Po liczbie osób na stałe zameldowanych w mieście można m.in. jeszcze precyzyjniej oszacować niezbędną liczbę miejsc w placówkach oświatowych na terenie danego osiedla. Tak samo jest w przypadku planowanych inwestycji czy opracowywania optymalnej częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej na danym obszarze.

  Z kolei 80 pkt. do klas I szkół podstawowych (pozaobwodowych) można będzie otrzymać, posiadając wyłącznie aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław, czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu.

  Jak uzyskać status Nasz Wrocław MAX?

  Rozliczasz podatki i jesteś zameldowany we Wrocławiu? By uzyskać status Nasz Wrocław MAX, trzeba zarejestrować się w programie Nasz Wrocław (podając imię, nazwisko, PESEL czy adres e-mail) i uzyskać aktywny Status Podatnika – czyli potwierdzić fakt rozliczenia podatku za ubiegły rok we Wrocławiu.

  Harmonogram rekrutacji

  Szkoły podstawowe – (I etap) etap obwodowy:

  1. Składanie wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 3.03.2023 r. od godz. 10:00.
  2. Zakończenie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 8.03.2023 r. do godz. 15:00.
  3. Sprawdzenie wyników kwalifikacji – 17.03.2023 r.
  4. Złożenie ewentualnej rezygnacji z miejsca za pomocą systemu – 17.03.2023 r.
  5. Zamknięcie możliwości złożenia rezygnacji z miejsca w systemie – 20.03.2023 r.
  6. Sprawdzenie list przyjętych – 21.03.2023 r. od godziny 14:00.

  Rekrutacja uzupełniająca (II etap) – szkoły podstawowe:

  1. Składanie wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 26.05.2023 r. od godz. 10:00.
  2. Zakończenie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 30.05.2023 r. do godz. 15:00.
  3. Sprawdzenie wyników kwalifikacji – 07.06.2023 r.
  4. Złożenie ewentualnej rezygnacji z miejsca za pomocą systemu – 07.06.2023 r.
  5. Zamknięcie możliwości złożenia rezygnacji z miejsca za pomocą systemu – 09.06.2023 r.
  6. Sprawdzenie list przyjętych – 13.06.2023 r. od godziny 12:00.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI