Ładowanie

Hotel Monopol — stąd przemawiał Hitler, a Picasso stworzył gołębia pokoju

jp 20 sierpnia, 2023

Fot. Alicja Jurasz

Umiejscowiony w centrum Wrocławia, 130-letni Hotel Monopol, poszczycić się może długą listą znanych gości. Portyk z balkonem został dobudowany specjalnie dla Adolfa Hitlera, a lata później śpiewał z niego Jan Kiepura. Na serwetce w przyhotelowej restauracji jedno ze swoich znanych dzieł stworzył sam Pablo Picasso.

Fot. Alicja Jurasz

Zabytkowy Hotel Monopol został wybudowany 130 lat temu, co czyni go najstarszym budynkiem hotelowym w stolicy Dolnego Śląska. Przez lata gościł wielu wybitnych gości i był świadkiem ich historii. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym miejscu!

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!<

Luksusowy Hotel Monopol powstał ponad 130 lat temu

Pod koniec XIX w. teren, na którym dziś stoi znany hotel, kupili wrocławscy Żydzi — bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grosser. Drugi z panów został także projektantem postawionego w 1892 roku hotelu.

Wcześniej stał tu przykościelny cmentarz i klasztor. W 1817 roku budynek klasztoru zaczął pełnić funkcję aresztu, jednak później, w 1852 roku, przeniesiono go w sąsiedztwo sądu na Podwalu.

Nowopowstały hotel spełniał standardy luksusu, jakie dyktował koniec XIX wieku. W jego skład wchodziło 69 pokoi, w tym 21 pokoi jednoosobowych, 46 dwuosobowych oraz 2 apartamenty. Najmniejsze pokoje miały około 10 m² powierzchni, a apartamenty – do 36 m².

Część handlowa przez pewien czas pełniła funkcję kawiarni

Oprócz hotelu mieścił się tam także dom handlowy, na rogu ul. Świdnickiej i Modrzejewskiej. Obiekt ten pod koniec II wojny światowej uległ znacznego zniszczeniu. Odbudowano go w 1961 roku, w celu przekształcenia go na ekskluzywną kawiarnię „Monopol”. Stała się miejscem spotkań osób z wyższych sfer, a także artystów — w kawiarni spotkać można było m.in. dyrektora Opery Wrocławskiej Stanisława Drabika, Jerzego Grotowskiego, Aleksandra Bardiniego czy Ewę Demarczyk. Miejsce zostało zamknięte w pod koniec XX wieku i na powrót stało się miejscem handlu — dziś mieszczą się tam ekskluzywne sklepy.

Fot. Alicja Jurasz

Z balkonu wybudowanego dla Adolfa Hitlera śpiewał Jan Kiepura

W 1937 roku, specjalnie dla Adolfa Hitlera, dobudowano portyk z balkonem nad głównym wejściem. To stamtąd przemawiał wódz III rzeszy, który zatrzymał się w apartamencie nr 113, znajdującym się najbliżej recepcji. Z tego samego balkonu, 20 lat później, dla zgromadzonych pod hotelem słuchaczy śpiewał słynny tenor, Jan Kiepura.

CZYTAJ WIĘCEJ:  TAT na Nowy Dwór już gotowa. Kiedy wielkie otwarcie?

To tu powstał słynny gołąbek Picasso

Hotel Monopol w swojej historii gościł wielu wybitnych gości, niedziwny jest więc fakt, że w czasie Światowego Kongresu Pokoju w 1948 roku zatrzymali się w nim m.in. laureat literackiej nagrody Nobla Michał Szołochow, uczona Irene Joliot-Curie, czy malarz Pablo Picasso. Ten ostatni, wybitny hiszpański przedstawiciel kubizmu, w przyhotelowej restauracji na serwetce, stworzył słynnego „Gołębia Pokoju”.

Przez lata hotel zmieniał właścicieli i przechodził remonty. Jest wpisany na listę zabytków, jednak działa po dziś dzień i wciąż przyjmuje wybitnych gości. Aktualnie goście mogą korzystać z 121 pokoi, 4 sal konferencyjnych i 2 restauracji.

GALERIA

Zdjęcie 1 z 6

Fot. Alicja Jurasz

Tagi