12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

4 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. ZOO Wrocław uczciło ich święto! 

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzisiaj we wrocławskim zoo odbyło się pokazowe karmienie panter mglistych. Z tej okazji zwierzęta otrzymały ulubione mięso i zabawki. Pracownicy wykorzystali ten dzień, by przypomnieć, na jakie zagrożenia narażone są pantery w ich naturalnym środowisku.

Pokazowe karmienie pantery mglistej. Fot. Joanna Bim

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej został ustanowiony w 2018 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości o zagrożonych gatunkach oraz zwrócenie uwagi na negatywne działania człowieka, które przyczyniają się do zmniejszenia populacji zwierząt w naturze. ZOO Wrocław wspiera ochronę gatunkową i namawia odwiedzających do tego samego. Pomóc może każdy, wystarczy drobna wpłata, aby wesprzeć fundację DODO, która ratuje ginące gatunki zwierząt.

– Ta działalność ogrodów zoologicznych, ochroniarska i edukacyjna ma również dzisiaj swoje święto tak jak święto mają pantery mgliste. – informowała Weronika Skupin z działu marketingu.

Człowiek jest największym drapieżnikiem 

Pantery mgliste to zagrożone gatunki, którym niestety z winy człowieka grozi wyginięcie w naturalnym środowisku. 

Większość z naszych drapieżników w tym pantery mgliste są zagrożone wyginięciem. Niestety z powodu działalności człowieka. Zalicza się do tego kłusownictwo, degradacja lasów, wiara w tradycyjną medycynę chińską, która nie ma nic wspólnego z nowoczesną medycyną. To wiara, że części zwierząt leczą różne choroby. Niestety to bardzo wpływa na zmniejszenie populacji panter mglistych. –  mówił Paweł Sroka, kierownik drapieżnych w ZOO Wrocław.

Czynna pomoc wrocławskiego zoo

Zoo we Wrocławiu bierze czynny udział w ochronie gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem, w tym panter mglistych. Stara się m.in. powiększać ich populacje poprzez stworzenie im właściwych warunków na wybiegu. W tym celu uczestniczy w programie hodowlanym (EEP) pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Od kwietnia 2019 roku zoo realizuje też program edukacji ekologicznej i zajęć edukacyjnych. Powołało również Fundację DODO, która zbiera datki na pomoc zagrożonym gatunkom. Jednym z jej działań było uruchomienie zbiórki, której dochód zostanie przeznaczony na organizację Hutan, zajmującą się ochroną dzikich kotów w naturze. Zbiórka ruszyła na portalu zrzutka pod hasłem “Ratujmy dzikie koty!” i można znaleźć ją pod linkiem https://zrzutka.pl/8t8h4p.

Zobacz również:  Zapisy na 9. Nocny Wrocław Półmaraton zakończone. Sprawdź najważniejsze informacje!

We wrocławskim zoo oprócz panter mglistych można zobaczyć jeszcze inne dzikie koty. Wśród nich są pantery śnieżne, tygrysy, kotki rude i manule, rysie, żbiki oraz lwice.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI