-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Wrocław świętuje 42. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności”

WARTO PRZECZYTAĆ

Z okazji wrocławskich obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających. Za sobą mamy uroczystą mszę świętą, kwiaty na grobach związkowców oraz festiwal „wROCK for Freedom”. 10 września odbędzie się „Bieg Solidarności”, na który nadal trwają zapisy.

fot. Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców przez przedstawicieli Rady Miejskiej Wrocławia na grobach zasłużonych działaczy NSZZ „Solidarność”: śp. Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart. Później obchody przeniosły się do Centrum Historii Zajezdnia.

Zajezdnia MPK przy Grabiszyńskiej

Dzisiejsze Centrum Historii Zajezdnia powstało na terenie starej Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. To tam właśnie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”. Związkowcy i przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod upamiętniającą tablicą.

Tradycyjnie zorganizowano w tym miejscu również dwudniowy festiwal „wROCK for Freedom”. Z okazji rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” koncert dały znane zespoły punk rockowe: The Exploited, Dezerter, KSU, Leniwiec oraz legendy polskiego rocka: Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Urszula i Kobranocka.

Jarosław Krauze z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa oraz Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław zapowiedzieli na scenie występ Krzysztofa Cugowskiego z zespołem oraz spotkali się z piosenkarką rockową Urszulą.

Zbliża się „Bieg Solidarności”

To nie koniec obchodów 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Nadchodzi 30. edycja „Biegu Solidarności”. Wydarzenie odbędzie się 10 września. Nadal trwają zapisy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI