Ładowanie

50. Wrocławska Księga Pamięci. Wyróżniono kolejnych, zasłużonych wrocławian

26 września, 2023

Fot. UM Wrocławia

„Pięćdziesiąt ksiąg minęło… Jak jeden dzień!”. To już 50. edycja nadawania wyróżnienia, jakim jest Wrocławska Księga Pamięci. Nagrodzono zasłużonych wrocławian — ich poświęcenie dla innych, ale też aktywność, kreatywność, intelekt czy bezinteresownie otwarte serce dla potrzebujących różnego wsparcia.

Fot. UM Wrocławia

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk ponownie uhonorował szczególnie wyróżniających się działalnością, nie tylko w ostatnim roku, wrocławian. W ciągu wszystkich 50. „ksiąg pamięci” udało się wyróżnić ponad 500 osób.

Można rzec: pięćdziesiąt ksiąg minęło, jak jeden dzień. Myślę, że to spostrzeżenie jak najbardziej słuszne. Od kilku lat, czyli od chwili, gdy Wrocławską Księgę Pamięci z inicjatywy naszej kochanej Wandy Ziembickiej-Has zaczęliśmy „pisać”, mam możliwość nie tylko honorowania osób, które już znam i ich działalność wielce doceniam, ale co istotne – również poznawania i spotkania się po raz pierwszy z tymi, którzy naszemu miastu tak dobrze się przysłużyli i czynią to nadal. Dzisiaj także mam taką okazję i cieszę się, że następuje to w okrągłą, 50. już galę Wrocławskiej Księgi Pamięci, bo dzięki temu ta uroczystość staje się jakby podwójnie symboliczna – przekonuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Tradycyjnie, laudacje – czyli prezentacje nietuzinkowych biogramów wyróżnionych w 50. WKP – przedstawiono podczas uroczystości w restauracji Aula przy ul. Sudeckiej. Wyróżnieni przez lata poświęcili się nauce, rzemiosłu, działalności artystycznej albo społecznej. Robią to od bardzo dawna lub dopiero zaczynają. Łączy ich Wrocław, bo właśnie tutaj stworzyli swoją „markę”, często znaną także w świecie.

Pomysłodawczyni Wrocławskiej Księgi Pamięci – red. Wanda Ziembicka-Has nie ukrywa, że od początku istnienia Księgi najbardziej zależało jej na wyróżnianiu osób często szerzej nieznanych, ale jakże dla Wrocławia zasłużonych:

Te 50 Wrocławskich Ksiąg Pamięci to tak naprawdę 50 niepowtarzalnych, „symbolicznych” kronik sukcesu, talentu, zaangażowania, które te ponad 500 wyróżnionych osób reprezentuje. Cel powstania Księgi był i jest niezmienny: uhonorować tych, którym się to należy i przypomnieć, jak wielką dla Wrocławia i jego mieszkańców są wartością. Jak przez całe swoje zawodowe i społeczne życie działali, by Wrocław mieć w sercu i na jego renomę pracować. Chcę namówić Pana Prezydenta Jacka Sutryka, abyśmy dodali do kolejnych edycji Księgi dodali ”Perłę” zwaną wrocławską. Tego typu wyróżnienia z pewnością nie posiadają inne miasta w Polsce – dodaje Ziembicka-Has.

Podczas uroczystości Dolnośląska Izba Lekarska w osobie dr. Pawła Wróblewskiego uhonorowała statuetkami inicjatorkę WKP Panią Wandę Ziembicką oraz Pana prezydenta Jacka Sutryka.

W tym roku wyróżnienia w ramach 50. WKP otrzymali:

Medale Zasłużony dla Wrocławia:

• Prof. Zbigniew Makarewicz – rzeźbiarz, performer, krytyk sztuki, publicysta, działacz społeczny i nauczyciel akademicki. Obecnie prowadzi Centrum Badań Artystycznych w ramach Niezależnej Inicjatywy Estetycznej N.I.E.
• Prof. Jarosław Popiel – prof. Uniwersytetu Przyrodniczego, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów
i Kotów; specjalista w zakresie dermatologii zwierząt
• Ppłk dr n.med. Jacek Majda – Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej WSK
• Lucyna Kolbusz – rzemieślniczka, modystka, od 41 lat prowadzi Pracownię Kapeluszy przy ul. Więziennej
• Prof. Cezary Duchnowski – kompozytor i pianista Akademii Muzycznej we Wrocławiu, entuzjasta muzyki improwizowanej oraz elektronicznej; członek duetu ELECTTRO VOCE; twórca muzyki teatralnej
• Mariusz Urbanek – dziennikarz, pisarz, autor sztuk teatralnych
• Grażyna Romańczukiewicz – emerytowana pielęgniarka hospicyjna, związana z Ośrodkiem Tlenoterapii Hiperbarycznej oraz Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci
• Kamila Klamut-Pawlik – aktorka i reżyserka, związana
z Ośrodkiem Badań J.Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych
• Piotr Jacyk – kierownik działu realizacji oraz kierownik techniczny w Teatrze ZAR; realizator projekt0ów Brave Festival, festiwalu DIALOG, starań Wrocławia o EXPO oraz współtwórca Sceny Letniej we Wrocławskim Teatrze Lalek i Klubu Festiwalowego Nowe Horyzonty
• Prof. Jerzy Bielunas – aktor „Kalambura”, reżyser teatralny
i telewizyjny, scenarzysta i autor piosenek; wykładowca wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
• Alicja Marszycka-Baranowska – aktorka i piosenkarka, współzałożycielka Studenckiego Teatru KALAMBUR oraz kabaretu „Dziobak” (laureatka 49. Wrocławskiej Księgi Pamięci)

Super Diament Wrocławia:

• Agata Roczniak – inspiratorka, edukatorka i modelka; promotorka aktywności osób z niepełnosprawnościami; założycielka i prezeska Fundacji DIVERSUM
• Marek Musiał – instruktor szybowcowy, informatyk; uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej
• Amadeusz Kuźniarski – dyrektor ds. medycznych Akademickiej Kliniki Stomatologicznej oraz adiunkt w Katedrze Protetyki Stomatologicznej; współtwórca i muzyk zespołu Trzynasta w Samo Południe
• Bartek i Piotr Bartosowie – duet filmowy reżyserów, scenarzystów, producentów i animatorów kultury; założyciele Studia Filmowego MANIFESTA; pomysłodawcy i dyrektorzy artystyczni Festiwalu KINOMURAL
• Rafał Łukasz Zwolak – pielęgniarz Oddziału Anestezjologii
i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej (laureat 44.Wrocławskiej Księgi Pamięci)
• Małgorzata Wieliczko – dziennikarka. Absolwentka filologii polskiej UWr. Redaktorka na rzecz wielu wydawnictw dolnośląskich i ogólnopolskich. Współorganizatorka i redaktorka programów Międzynarodowych Festiwali Młodego Teatru w latach 80-tych we Wrocławiu.

Tagi