Mija już 75 lat, odkąd wrocławskie zoo jest polskie. W niedzielę, 18 lipca 1948 roku obiekt został otwarty pierwszy raz po wojnie. Z okazji rocznicy przygotowano dla odwiedzających niespodzianki – pamiątkowe pocztówki i magnesy.
W 1948 roku we wrocławskim zoo można było zobaczyć około 220 zwierząt reprezentujących 75 gatunków. Dziś jest ich znacznie więcej. Obecnie w ogrodzie zoologicznym znajduje się około 10 tys. zwierząt ponad 1100 gatunków. Z okazji 75-lecia polskiego zoo w Afrykarium zorganizowano specjalną wystawę. Dla pierwszych zwiedzających, którzy przyjdą do zoo 18 lipca, przewidziano pamiątkowe pocztówki i magnesy. Będzie można je otrzymać w holu Afrykarium.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Pierwsze otwarcie zoo po wojnie
Wrocławski ogród zoologiczny został otwarty 10 lipca 1865 roku, jednak dopiero w 1948 roku można było nazwać zoo polskim obiektem. W trakcie bombardowania Festung Breslau wszystkie budynki na terenie zoo zostały w różnym stopniu zniszczone, a znaczna część zwierząt zginęła. Z 2500 podopiecznych ogrodu pozostało zaledwie 500. W czerwcu 1945 roku zwierzęta zostały przewiezione do zoo w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Tylko część z nich powróciła z powrotem do Wrocławia.
Po wojnie podjęto decyzję o odtworzeniu zoo. Rada naukowa Uniwersytetu Wrocławskiego powołała pierwszego powojennego dyrektora. Został nim Karol Łukaszewicz, pasjonat zwierząt i rysownik, który przed wojną związany był z krakowskim ogrodem zoologicznym.
W niedzielę 18 lipca 1948 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Początkowo zoo było częściowo niedostępne dla zwiedzających. Udostępniono jedynie fragment wschodni i centralny. Część zachodnia (położona wzdłuż Starej Odry) nadal była bardzo zniszczona. Zbombardowane budynki remontowano przez kolejne lata.
Powojenna historia zoo
W 1956 roku dzięki działaniom ówczesnego dyrektora zoo, Karola Łukaszewicza ogród otrzymał tereny po Wystawie Ziem Odzyskanych. Zaowocowało to zwiększeniem powierzchni obiektu z 13 do 28 hektarów. To pozwoliło na sprowadzenie większej liczby gatunków i przekształcenie budynków dawnej wystawy na pawilony dla zwierząt.
W 1966 roku dyrektorem ogrodu został Antoni Gucwiński. Od 1971 roku, przez 32 lata stworzył wraz z żoną Hanną ponad 750 odcinków programu “Z kamerą wśród zwierząt”. Program zdobył popularność w całej Polsce, a wrocławskiemu zoo zapewnił większą rozpoznawalność. W latach 1970-1974 do zoo przybyło 12 goryli (5 samców i 7 samic).
W 2007 roku dyrektorem zoo został Radosław Ratajszczak, który w 2009 roku przekształcił zoo w spółkę. Wraz z Grzegorzem Kaliszczakiem, członkiem zarządu odpowiedzialnym za inwestycje i finanse, w ciągu 15 lat przeprowadził ponad 170 projektów, z których najważniejszym była budowa Afrykarium, oceanarium poświęconego faunie Czarnego Lądu. Afrykarium od otwarcia w 2014 roku odwiedziło już niemal 14 mln osób, a roczna frekwencja na stałe wzrosła do blisko 2 mln odwiedzających.
Od lutego 2022 roku prezesem zoo jest Joanna Kasprzak. W ubiegłym roku ogród odwiedziło ponad 1,73 miliona. Dzięki wysokiej frekwencji osiągnięto rekordowe przychody, przekraczające 80 milionów złotych.
Zobacz też: Wrocławskie zoo świętuje urodziny. Jak obiekt wyglądał lata temu? [ZDJĘCIA]
75-lecie polskiego zoo. Wystawa w Afrykarium
Na wystawie poświęconej 75-leciu polskiego zoo w Afrykarium można zobaczyć stare plakaty reklamujące zoo, rysunki Karola Łukaszewicza, kadry zza kulis programu “Z kamerą wśród zwierząt” oraz informacje o Powodzi Tysiąclecia. Nie zabraknie też podsumowania inwestycji z ostatnich lat oraz dawki wiedzy o Fundacji ZOO Wrocław – DODO, która powstała w 2016 roku w celu ratowania zagrożonych gatunków w miejscu ich występowania.
Zobacz archiwalne zdjęcia i plakaty: