Ładowanie

Tomasz Surowiec

8. rocznica śmierci Tomasza Surowca. To on zatrzymał Wrocław

25 stycznia, 2024

Tomasz Surowiec fot. Janusz Krzeszowski, Juliusz Woźny, archiwum Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”

24 stycznia 2016 roku zmarł Tomasz Surowiec, długoletni kierowca MPK Wrocław i legenda dolnośląskiej „Solidarności”. To właśnie on w sierpniu 1980 roku zablokował wyjazd z zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej i rozpoczął strajk.

Legendarny “Ogórek”, który zablokował bramę zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. Fot. Janusz Krzeszowski, Juliusz Woźny, archiwum Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”

26 sierpnia 1980 roku to wyjątkowa data w historii Wrocławia, bowiem to właśnie w tym dniu na Dolnym Śląsku narodziła się „Solidarność”. Strajk zainicjował kierowca Tomasz Surowiec, który wraz z kilkoma kolegami nad ranem zatrzymał autobus MPK na zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Do strajkujących dołączyły pozostałe zajezdnie, co doprowadziło do tego, że stanęła cała komunikacja miejska we Wrocławiu. Autobusy i tramwaje wyjechały ponownie na ulice Wrocławia dopiero 1 września, po podpisaniu porozumień sierpniowych.

Tomasz Surowiec stanął autobusem Ogórkiem w poprzek bramy i od tego momentu we Wrocławiu rozpoczął się strajk solidarnościowy ze Stocznią Gdańską. „Ogórek”, czyli autobus Jelcz 043 został wyremontowany i wrócił na ulice miasta 11 listopada 2020 roku, podczas Parady Niepodległości. Obecnie można go podziwiać cyklicznie przy wydarzeniach organizowanych przez MPK Wrocław i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Centrum Historii Zajezdnia – opowiada MPK Wrocław.

Wyremontowany autobus Jelcz 043, fot. Janusz Krzeszowski, Juliusz Woźny, archiwum Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”

Tagi