Ładowanie

Kolizja tramwaju z czołgiem, watahą dzików, a może ponowne starcie z kosiarką do trawy? LV BET wprowadził zakłady dla MPK Wrocław.

86% Polaków korzysta z komunikacji miejskiej. Wśród zalet ceny i oszczędność czasu

admin 26 sierpnia, 2023

Kolizja tramwaju z czołgiem, watahą dzików, a może ponowne starcie z kosiarką do trawy? LV BET wprowadził zakłady dla MPK Wrocław. fot. Wikipedia

Według danych zebranych od Polaków w wieku 15-70 lat, którzy mają dostęp do płatnej komunikacji miejskiej w swoim miejscu zamieszkania, pracy lub nauki, aż 86% z nich deklaruje, że korzysta z tego środka transportu. Co obywatele cenią w komunikacji miejskiej?

Wyniki Ogólnopolskiego badania „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023” przeprowadzonego w maju 2023 roku przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej ukazują, że komunikacja miejska w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Dane te utwierdzają nas w przekonaniu, że zasadne było uruchomienie finansowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią połączeń metropolitalnych oraz to, że podjęliśmy się szeregu zadań opartych na zasadach ekologii. Ponadto, wyniki badania KRD pokazują, jak wiele zalet ma komunikacja miejska i z jakich powodów warto się do niej przesiąść. Regularne i szybkie połączenia, opłacalność, przyjazność dla środowiska oraz możliwość wykonywania innych czynności podczas podróży są czynnikami zachęcającymi do transportu publicznego. Dokonując takiego wyboru, tj. decydując się na komunikację miejską, nie możemy jednak zapominać o zakupie biletów. W ubiegłym roku skontrolowaliśmy ok. 5 mln pasażerów, mandaty otrzymało ok. 2 proc. z nich, czyli ok. 104 tys. osób. Nasz system windykacyjny jest skuteczny dzięki szeroko zakrojonej współpracy, m.in. z KRD – komentuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Według Polaków komunikacja miejska ma wiele zalet

Z badania wynika, że to głównie młodsze pokolenia i osoby w średnim wieku stanowią najliczniejsze grupy korzystających. Zdecydowana większość osób w wieku 15-25 lat (96%) i w przedziale wiekowym 41-55 lat (ponad 86%) deklaruje, że korzysta z komunikacji miejskiej.

Zadowolenie z komunikacji miejskiej wynika z kilku kluczowych aspektów. Większość, czyli 58% ankietowanych, ceni sobie przede wszystkim dobre połączenia, co jest szczególnie istotne w codziennym funkcjonowaniu. Następnie, 41% badanych wskazało na opłacalność podróży środkami komunikacji miejskiej w porównaniu z kosztami utrzymania samochodu. Ekologia również odgrywa rolę – 32% respondentów podkreśliło, że troska o środowisko naturalne jest dla nich ważnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z komunikacji publicznej. Innymi istotnymi argumentami, które przemawiają za wyborem komunikacji miejskiej, są możliwość unikania korków (ponad 30%), a także możliwość wykorzystania czasu podczas podróży na inne aktywności, takie jak granie, czytanie czy słuchanie muzyki (33%).

CZYTAJ WIĘCEJ:  #Szanujwodę – apeluje wrocławskie MPWiK

Istnieje również grono niezadowolonych

Choć większość Polaków wyraża pozytywne opinie na temat komunikacji miejskiej, istnieje także grupa osób (14%) niekorzystających z tego środka transportu. Ich powody są zróżnicowane, od preferencji dla własnego środka transportu (88%) po niechęć do niepewnych połączeń i długości oczekiwania na pojazd.

Jak wygląda kwestia gapowiczów?

Ciekawym aspektem wyników badania jest fakt, że ponad połowa uczestników (52%) przyznała, że choć raz otrzymała mandat za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu. Gapowiczami najczęściej są osoby w wieku 15-25 lat (ponad 83%) oraz w przedziale wiekowym 26-40 lat (ponad 65%). W tej grupie jest 57 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet.

Tagi