Ładowanie

9 czerwca wybory do PE. Jak przebiegała debata “Przyszłość Europy” na UWr? 

8 maja, 2024

Żródło: Freepik

We wtorek 7 maja, na Uniwersytecie Wrocławskim doszło do debaty pod hasłem “Przyszłość Europy”. Poruszane tematy to między innymi Zielony Ład, pakt migracyjny, weto oraz wejście Polski do strefy Euro. W dyskusjach uczestniczyli Bogdan Zdrojewski, Anna Zalewska, Krzysztof Śmiszek, Róża Thun oraz Anna Bryłka.

Pytania o przyszłość Europy, w obliczu wydarzeń ostatnich lat na terenie naszego kraju i poza jego granicami, należą do palących. Dlatego studenci i studentki wypełnili aulę Uniwersytetu Wrocławskiego aby zapytać przedstawicielki i przedstawicieli największych ugrupowań politycznych o ich spojrzenie na kierunki rozwoju UE. Dyskusji podjął się zatem Bogdan Zdrojewski z KO, europosłanka Anna Zalewska z PiS, Anna Bryłka z Konfederacji, europosłanka Róża Thun z Trzeciej Drogi oraz poseł i wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy. 

Debata “Przyszłość Europy” 

W pierwszej z trzech części debaty, każdy z zaproszonych gości odpowiadał na cztery pytania, które uprzednio przygotowali studenci. W następnej na dwa pytania od publiczności, w ostatniej zaś, był ich czas na swobodną wypowiedź. Jednym z pierwszych pytań, z jakimi zmierzyli się politycy było to o tworzenie europejskich struktur obronnych. Chodzi więc np. o europejską armię oraz powołanie komisarza do spraw obrony. 

W Unii Europejskiej pomysł wspólnej polityki obronnej pojawił się już dawno – mówiła Anna Zalewska – Przypominam, że nie ma na to pieniędzy. Wykluczają ją polityki najprzeróżniejsze, między innymi absurdalny Zielony Ład, który wymknął się spod kontroli. Najważniejszym w tej chwili pomysłem, który się pojawił, jeśli chodzi o wspólną obronność, to żeby wojsko było zielone – zakończyła europosłanka.

W tej kwestii Bogdan Zdrojewski i Anna Bryłka byli zgodni z Anną Zalewską. Uznali, że to NATO powinno zająć się obronnością, a podwojenie struktur nie miałoby pozytywnego skutku. Anna Bryłka z Konfederacji stwierdziła natomiast, że Polska powinna postawić na własne wojsko. 

Polska w pierwszej czy drugiej strefie?

Studentów i studentki interesowało zdanie polityków i polityczek w sprawie “Członkostwa drugiej kategorii”, o którym ostatnio głośno w UE. Według Anny Bryłki, istnieje szansa, że Polska będzie jednym z takich państw. Natomiast Róża Thun z Krzysztofem Śmiszkiem twierdzili, że dzięki ciężkiej pracy polityków Polska znajdzie się w pierwszej strefie. Ten drugi wariant, według Bogdana Zdrojewskiego zaistnieje zaś tylko w przypadku wygrania wyborów przez KO. 

Wetować czy nie wetować – oto jest pytanie

Kolejnym istotnym punktem debaty o przyszłość Europy była kwestia weta. Tutaj także doszło do pewnych rozbieżności w opiniach między debatującymi. 

Lewica uważa, że przyszedł czas na zniesienie zasady jednomyślności w niektórych obszarach. Weto nie zawsze ma sens. Miało sens, kiedy Unia była tworzona przez kilka krajów, a nie przez ponad dwadzieścia – stwierdził wiceminister Krzysztof Śmiszek. 

Odmienne zdanie miały jednak europosłanka Anna Zalewska i Anna Bryłka. 

To jedyny bezpiecznik – przekonywała Anna Zalewska z Konfederacji. 

– Jestem przeciwnikiem liberum veto. To doprowadziło do rozbiorów Polski i uważam, że nie powinniśmy do tego wracać – ogłosił z kolei poseł Zdrojewski, za co publiczność nagrodziła go oklaskami. 

Zalewska o pakcie migracyjnym: to jest wysyłanie zaproszenia do setek tysięcy migrantów

Przyszedł także czas na dyskusję o pakcie migracyjnym oraz relokacji uchodźców. 

Uważam, że polityka azylowa powinna dotyczyć nas wszystkich tak samo. Niezwykle ważne jest, żebyśmy mieli wspólne ramy, żeby ludzie wiedzieli czego się spodziewać i żeby traktować ludzi po ludzku. Cała Unia Europejska zbudowana jest na solidarności – mówiła europosłanka Róża Thun. 

Polityczka z Trzeciej Drogi zwróciła także uwagę na fakt, że obecnie tylko 22% uchodźców z Ukrainy zostało w Polsce. Pozostali bowiem wyemigrowali dalej na Zachód. A to z kolei umożliwiły otwarte granice. Anna Zalewska z PiS zaoponowała. 

To jest stworzenie przepisów, które mają zarządzać nielegalną migracją i wysłanie zaproszenia dla setek tysięcy migrantów. Gdzie była solidarność unijna, gdy Polska przyjmowała miliony uchodźców wojennych z Ukrainy? – podnosiła Zalewska.

Przedstawicielka Konfederacji wspomniała zaś o zapisach paktu o migracji i azylu. Jej zdaniem fakt, że określają tylko minimalny pułap liczby migrantów, jaki kraje Unii mają przyjąć, stanowi zagrożenie dla Polski. 

Zielony Ład 

Co do Zielonego Ładu natomiast, uczestnicy debaty byli dość zgodni. Uznali, że decyzja o wprowadzeniu nowych rozwiązań nie należała do najbardziej przemyślanych. Dodatkowo, niewystarczająco uzgodniono je wcześniej ze społeczeństwem. Anna Bryłka zwróciła jednak uwagę na fakt, że decyzja zapadła za zgodą rządu PiS. Kiedy można było bowiem jeszcze zawetować ustawę, premierem był Mateusz Morawiecki. 

Wybory 9 czerwca zdecydują o kierunku polskiej demokracji?

Na koniec dyskusji, jej uczestnicy i uczestniczki mieli dziewięćdziesiąt sekund na swobodną wypowiedź i podsumowanie debaty o przyszłość Europy.

– Trzeba zmienić Zielony Ład, powstrzymać zakusy na wprowadzenie strefy euro, wesprzeć rolników. Czas na Unię sprawiedliwą, na Unię równych, suwerennych szans – powiedziała europosłanka Anna Zalewska.

– Ostatnie pięć lat pokazało, w jak szybki sposób przyspiesza budowa europejskiego superpaństwa, federalizacja prowadzona ponad głowami narodów. Ja jestem przeciwnikiem europejskiego superpaństwa, jestem zwolennikiem wolności – oświadczyła natomiast Bryłka. 

Bogdan Zdrojewski nawoływał do udziału w wyborach, przy okazji zwracając uwagę na liczebność zgromadzonych na sali. Według niego pełna aula to świadectwo Polaków o ich gotowości i mobilizacji do tworzenia silnego, europejskiego państwa.

Europosłanka z Trzeciej Drogi, Róża Thun mówiła natomiast o prostych sprawach, które ułatwiają nam codzienność, a nie byłyby możliwe bez wpływu UE. Wymieniła tu jeden typ ładowarek, roaming telefoniczny czy przelewy międzynarodowe. 

– 9 czerwca wybierzemy, czy będziemy bliżej wschodu, Putina, czy będziemy bliżej wartości demokratycznych – podsumował Krzysztof Śmiszek.

Organizatorami wydarzenia był Uniwersytet Wrocławski, Biuro PE we Wrocławiu, Katedra Jeana Moneta, KN Projekt Europa, KN IDE oraz Instytut Studiów Europejskich i Instytut Politologii.

Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Tagi