Już niedługo Wrocław będzie posiadać swój własny „Central Park” – Park Mieszczański. Prace, w wyniku których na powojskowych terenach Kępy Mieszczańskiej powstanie jedno z najważniejszych zielonych miejsc w mieście, ruszają 1 czerwca.
To już się dzieje. Ruszają pierwsze prace nad urządzeniem parku na Kępie Mieszczańskiej. Całe przedsięwzięcie rozpocznie się od oczyszczania gruntu, zwany bioremediacją. Proces ten nie jest łatwy i potrwa co najmniej rok. Opracowany zostanie biopreparat, który jest naturalny i przede wszystkim bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
– Na czwartek jest zaplanowane pobranie próbek niezbędnych do opracowania biopreparatu. Mamy do tego specjalny samochód. Wyposażony w sondę geotechniczną, posiada agregat i młot pneumatyczny. Prace nie są bardzo uciążliwe czy wywołujące drgania na pobliskim terenie. Jednak, aby wartość pobranego materiału była jak najlepsza, będziemy wdzięczni, jeśli nikt nie będzie nam przeszkadzał. Oczywiście BHP nie pozwala na dopuszczanie osób postronnych do pracującej maszyny – mówi Justyna Molska, mikrobiolog z firmy Remea, która na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej realizuje całe zadanie.
Wygląd Parku Mieszczańskiego zachwyca na wizualizacjach
Koncepcja opracowana była z mieszkańcami, dzięki czemu wrocławski „Central Park” sprosta ich oczekiwaniom. To, jak będzie się prezentował, możemy zobaczyć na wstępnych wizualizacjach. Pierwszy etap prac realizowany jest w ramach WBO 2020, a drugi WBO 2021. Koszt realizacji każdego z nich to ok. 2 mln złotych.
– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
Park Mieszczański będzie zielonym terenem ze strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, przemyślanymi układami ścieżek oraz ciągami pieszo-rowerowymi.