Co łączy Wrocław i przedwojenny Fundusz Obrony Narodowej? Srebro niemieckiej produkcji, które w formie darów od społeczeństwa trafiło w jego zasoby. W Centrum Historii Zajezdnia od 6 czerwca będzie do obejrzenia wystawa sreber FON.
Wystawa sreber FON w Centrum Historii Zajezdnia jest częścią większego projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” – w tym samym czasie inne części sreber FON zostaną pokazane w kilkunastu muzeach w całej Polsce.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Wystawa sreber FON — historia eksponatów
W latach 30. ubiegłego wieku władze II Rzeczypospolitej, dostrzegając skalę zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec, przeznaczały ogromne środki na Wojsko Polskie. Środki okazały się zbyt małe, utworzono więc Fundusz Obrony Narodowej, na który składały się dary Polaków. W 1939 r. niewykorzystane dary rzeczowe przekazane na FON wywieziono za granicę. Część „srebrna” znalazła się we Francji i do Polski wróciła w roku 1976.
— Gdy u progu II wojny światowej powstał Fundusz Obrony Narodowej, na jego tzw. część srebrną złożyło się wiele darów Polaków i Polonii z całego świata. Na wystawie prezentowanej w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu pokazujemy te z nich, które przeważnie jeszcze w XIX wieku powstały we wrocławskich zakładach rzemieślniczych i fabrykach sreber. Czy niektóre z nich zostały do FON przekazane przez wrocławską Polonię? Niewykluczone — opowiada dr Andrzej Jerie, p.o. dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Pokazywane we Wrocławiu wyroby srebra zostały wykonane w stolicy Śląska. Większość pochodzi z wrocławskich, a więc niemieckich pracowni m.in. Tobiasa Meyera, Davida Gottlieba Raudnera, Johanna Davida Klosego, Carla Friedricha Koroka, Carla Juliusa Gottlieba Weissa czy Ludwika Wilhelma Bruno. Srebra FON do tej pory znajdowały się w Muzeum Narodowym w Poznaniu i nie były pokazywane szerszej publiczności.
„Warto odkreślić, iż jest w tym coś niezwykle symbolicznego, że wyroby wrocławskich, czyli niemieckich rzemieślników i jubilerów, miały sfinansować wzmocnienie armii polskiej przed spodziewaną napaścią Niemiec na nasz kraj. Równie symboliczne jest miejsce, w którym te wrocławskie srebra będą pokazywane – to dawna zajezdnia autobusowa, w której narodziła się wrocławska i dolnośląska „Solidarność”. Tak jak przed II wojną światową nastąpiło zjednoczenie Polaków wokół idei obrony niepodległości, tak strajki i „Solidarność” jednoczyły nas w 1980 roku. A we Wrocławiu stały się fundamentem, na którym zbudowana została tożsamość jego mieszkańców” — podsumowuje Centrum Historii Zajezdnia.