Ładowanie

Mapa dostępności komunikacyjnej nazywana „komunikacyjnym zielonym pająkiem Wrocławia” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023.

Zielony Pająk z Wrocławia nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

7 czerwca, 2023

Mapa dostępności komunikacyjnej nazywana „komunikacyjnym zielonym pająkiem Wrocławia” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023. fot. gis.um.wroc.pl

Mapa dostępności komunikacyjnej nazywana „komunikacyjnym zielonym pająkiem Wrocławia” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023. Na mapie zaznaczone są m.in. trasy tramwajowe i autobusowe, przystanki komunikacji zbiorowej, jak również dworce i przystanki kolejowe.

fot. UM Wrocławia

Na początku tego roku, Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce – udostępnił mieszkańcom mapę dostępności komunikacyjnej. „Zielony Pająk” pozwala sprawdzić dostęp do drogi, odległość od przystanków oraz ich ilość, czy częstotliwość przyjazdów autobusów i tramwajów. Na mapie znajdują się też informacje o mieście, na przykład przebieg tras rowerowych, lokalizacja parkingów „Parkuj i Jedź” czy tereny pod zabudowę. Dane są corocznie aktualizowane. Mapa ma pomóc m.in. wrocławianom szukającym nowego lokum oraz deweloperom w sprawdzeniu infrastruktury komunikacyjnej miasta.

Mapę nazywamy „zielonym pająkiem Wrocławia”, ponieważ… wygląda jak pająk. Im ciemniejszy zielony kolor tym dane miejsce ma lepsze skomunikowanie. Im bladszy tym do przystanku dalej. Mamy na mapie 6 różnych poziomów dostępności do infrastruktury komunikacyjnej. Każdy z poziomów wynika z oceny obszaru według kryteriów takich jak dostęp pieszy do przystanków i tras tramwajowych, autobusowych (biorąc pod uwagę również liczbę obsługujących je linii, czym więcej linii na danej ulicy tym lepsza jej ocena). Ale wzięliśmy też pod uwagę odległość do przystanków i stacji kolejowych (mając na uwadze również liczbę odjazdów pociągów w danym dniu roboczym, czym więcej odjazdów z danej stacji/przystanku tym lepsza jego ocena) a nawet położenie obiektów w stosunku do istniejących dróg publicznych – opowiada Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

3. miejsce w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023

W ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023 łącznie rywalizowały 244 pomysły – aż 74 zgłosiły gminy miejskie, a 36 duże miasta. Wrocław znalazł się na 3. miejscu, ustępując tylko Gdańskowi (wyróżnienie za robota porządkującego komunikację dotyczącą podatków od nieruchomości) i Lublinowi (nagroda za Ogrody Deszczowe).

Komisja Europejska pracuje nad podobnym projektem analizy dostępności komunikacyjnej, opartym na wskaźniku SUMI (Sustainable Urban Mobility Indicators). Wspólnie z Wrocławiem będą testować wskaźnik w najbliższym czasie. Stolica Dolnego Śląska w dziesięciostopniowej skali uzyskała ocenę 7,69, co oznacza, że – stosując narzucone przez KE kryteria – 77% mieszkańców Wrocławia ma dobry dostęp do transportu zbiorowego.

“Zielony Pająk” dostępny jest na stronie gis.um.wroc.pl.

Tagi