Współtworzenie muralu z morświnem w roli głównej, Muzeum Starych Sprzętów stworzone z potencjalnych rupieci oddanych przez mieszkańców, pokaz pracy dronów, budowa karmników dla ptaków oraz ekozabawek – to tylko wierzchołek z góry atrakcji, które oferuje EkoPiknik Rodzinny.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Międzypokoleniowa impreza rusza w niedzielę (18 czerwca) już o 10.00. Dla gości przygotowano aż sześć godzin aktywności. Muzeum Starych Sprzętów, które będzie jedną z głównych atrakcji Ekopikniku, powstało z nietypowych i oryginalnych śmieci oddawanych przez wrocławian do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Frania, Jamnik i praprzodkowie termomiksa
Na co dzień spółka Ekosystem, która wraz z wykonawcami zajmuje się gospodarką odpadami, prowadzi w nim warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów dotyczące segregacji odpadów. Muzeum pozwala widzom na niezwykłą podróż w czasie.
– To miejsce dające drugie życie odpadom a jednocześnie pokazujące kawał historii codziennego Wrocławia. Jest tu m.in. wirnikowa pralka Frania, są popularne i niezłomne odkurzacze „jamniki” z Predomu, są kineskopowe telewizory, pierwsze komputery i stare radia. Są przykręcane do taboretów maszynki do mielenia mięsa lub wiekowe Singery, czyli maszyny do szycia. Jest strefa wojskowa – a w niej hełmy, mundur żołnierza radzieckiego czy maski gazowe. Jest też strefa foto – z aparatami, mającymi już 60 lat przebiegu. I jest rarytas – ponad stuletnie pianino z Breslau, z ówczesnej Fabryki Alfreda Hüttnera przy Ohlauerstrasse – mówi Michał Sałkowski, rzecznik Ekosystemu, organizującego Ekopiknik Rodzinny.
Morświn i peeling, czyli zrób sobie świat eko
Rodzinny Ekopiknik to także seria warsztatów. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w ekologicznych grach z nagrodami – od EkoBingo i EkoMilionerów po zgniatanie butelek na czas. Stworzą ekozabawki, na czele z ośmiornicą i zobaczą pokaz pojazdów sprzątających – od pługosyparek po śmieciarki. Nieco starsi skonstruują las w słoiku, karmniki dla ptaków czy dywan z T-shirtów, wymienią elektroodpady na wybraną sadzonkę. Zadbają też o swoją urodę – zrobią bowiem naturalny peeling z rzeczy dostępnych w każdej kuchni. A jeżeli kuchnia, to warto dodać, że na ekopikniku nie zabraknie też strefy gastro.
Zaś na deser, odwiedzający będą współtworzyć mural z morświnem w roli głównej. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem w naszym kraju, z powodu działalności człowieka. W Bałtyku pozostało zaledwie kilkaset morświnów. To zwierzę stało się pretekstem do dyskusji, jak poprzez codzienne nawyki i segregację można lepiej współgrać ze środowiskiem.
Rodzinny EKOpiknik poprowadzi aktorka Grażyna Wolszczak. Ambasadorka ekologicznych zachowań i postaw, walcząca o obywatelskie prawo do oddychania powietrzem bez smogu. I jednocześnie autorka edukacyjnego spektaklu-bajki dla dzieci GDZIE JEST BUTELECZKA?, wystawianego w Garnizonie Sztuki pod patronatem WWF Polska, promującego ideę recyklingu.