Bystrzyca Kłodzka zmieniła się we francuskie miasteczko za czasów wojny. To właśnie tam kręcono nowy film angielskiego reżysera Jamesa Marquanda pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki wywiadu Krystyny Skarbek, pracującej dla Brytyjczyków, wciela się Morgane Polanski, córka Romana Polańskiego. Zobacz zdjęcia z planu!
„The Partisan”, a w polskiej wersji „Skarbek”, opowie historię słynnej polskiej agentki, nazywanej Jamesem Bondem w spódnicy, która pracowała dla Brytyjczyków. Życie Krystyny Skarbek stało się inspiracją do stworzenia produkcji, która powstawała m.in. na Dolnym Śląsku, w Bystrzycy Kłodzkiej.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Bystrzyca Kłodzka plenerem dla filmu „Skarbek”
W rolę francuskiego miasteczka Crest z czasów wojny wcieliła się Bystrzyca Kłodzka, która posiada bogatą filmową historię. Powstawały tu sceny m.in. do filmów „Nikt nie woła”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności”, „Stacja” oraz „Pokot”, a także seriali, takich jak „Czterej pancerni i pies” czy „Boża Podszewka II”.
Teraz miasteczko odwiedziła ekipa filmowej z Wielkiej Brytanii, wraz z francuską aktorką Morgane Polanski, która prywatnie jest córką słynnego reżysera — Romana Polańskiego. Na ekranie zobaczymy także Malcolma McDowella, znanego z głównej roli filmu „Mechaniczna Pomarańcza”, a także cenionych polskich aktorów takich jak Piotr Adamczyk czy Agata Kulesza.
Producentem filmu jest Robert Chadaj oraz spółka Sisyphus Sp. z o.o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polską Fundację Narodową.
Krystyna Skarbek — historia słynnego szpiega
Polka rozpoczęła swoją karierę szpiegowską jako agentka w służbie Jego Królewskiej Mości króla Jerzego VI we wrześniu 1939 roku. Jej misje wywiadowcze miały miejsce m.in. na Węgrzech, Jugosławii oraz w Algierze. Latem 1944 roku działała we Francji, pod pseudonimem Christine Granville. W 1945 roku została zdemobilizowana z podziękowaniami od samego Winstona Churchilla, który miał uważać ją za swojego ulubionego szpiega.
Po wojnie łapała się wielu zajęć — pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods oraz stewardesa. Miała mieć romans z Ianem Flemingiem, twórcą powieści o Jamesie Bondzie. Według niepotwierdzonych pogłosek miał być tak oczarowany byłą agentką, że wzorował się na niej, tworząc Vesper Lynd, postać z powieści Casino Royale.
Zginęła 15 czerwca 1952 w londyńskim hotelu „Shelbourne” w Kensington, po tym, jak została zaatakowana nożem przez Dennisa Muldowneya. Pobudką do zbrodni było to, że kobieta wcześniej odrzuciła jego oświadczyny.
ZOBACZ GALERIĘ: