21 czerwca 1983 roku — to właśnie wtedy miała miejsce pierwsza wizyta papieża z Polski we Wrocławiu. Półtora miliona ludzi przybyło do stolicy Dolnego Śląska, żeby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu i zobaczyć Jana Pawła II. Dziś, tamten dzień możemy zobaczyć dzięki zdjęciom zaprezentowanym na wystawie „Pielgrzymka nadziei” na wrocławskich Partynicach.
Ten wyjątkowy dzień dał ludziom nadzieję na lepszą przyszłość i pokonanie komunizmu, nie dziwi więc nikogo wyjątkowa frekwencja — wizyta papieża we Wrocławiu przyciągnęła półtora miliona ludzi.
Wizyta papieża we Wrocławiu miała miejsce na Partynicach
Autorem prezentowanych na wystawie „Pielgrzymka nadziei” zdjęć jest Romuald M. Sołdek. W rozmowie z Michałem Surowcem, historykiem z Centrum Historii Zajezdnia, tak wspominał ten dzień:
„Miałem 26 lat – dopiero zaczynałem pracę w mediach i była to pierwsza wielka impreza, w której brałem udział. Nigdy nie widziałem takiego tłumu jak na Partynicach. Tutaj we Wrocławiu byli ludzie z całego Dolnego Śląska. Te półtora miliona na hipodromie, to nie byli tylko mieszkańcy Wrocławia, bo Wrocław nawet tylu nie miał.
W pewnym momencie wrzawa, jakieś zamieszanie, dwa białe śmigłowce, które wylądowały. Następnie było powitanie: przez arcybiskupa Gulbinowicza, wojewodę wrocławskiego Janusza Owczarka i profesora Kaletę [przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej]. Potem papież objechał cały hipodrom w papamobile.
Cały czas towarzyszyłem Janowi Pawłowi II. Oczywiście poza homiliami i mszą, bo nie mógłbym wejść na ołtarz. Byłem jedynym fotoreporterem, który był i na Partyniach, i w Katedrze”.
Wystawa powstała w miejscu historycznego zdarzenia
Od 18 czerwca w miejscu wizyty papieża, na wrocławskich Partynicach, oglądać będzie można wystawę archiwalnych zdjęć autorstwa Romualda M. Sołdka, nazwaną na cześć historycznego wydarzenia „Pielgrzymka nadziei”. 14-planszowa wystawa pozostanie na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych do 4 lipca. Obowiązuje wstęp wolny.