Ładowanie

Najstarsza wrocławska fontanna z Szermierzem jest już odnowiona. Z okazji jej ponownego odsłonięcia przygotowano wiele atrakcji.

Fontanna z Szermierzem już po remoncie. Jej odsłonięciu towarzyszyć będzie masa atrakcji

20 czerwca, 2023

Najstarsza wrocławska fontanna z Szermierzem jest już odnowiona. Z okazji jej ponownego odsłonięcia przygotowano wiele atrakcji. Już niedługo oficjalne odsłonięcie Szermierza po remoncie. Fot. Jacek Sutryk / Facebook

Najstarsza wrocławska fontanna z Szermierzem jest już odnowiona. Konserwatorzy zadbali, by była tak piękna, jak w dniu otwarcia w 1904 roku. Z okazji jej ponownego odsłonięcia, 20 czerwca, przygotowano wiele atrakcji na pl. Uniwersyteckim. Sprawdź harmonogram!

W wakacje będziemy mogli wejść z odnowioną i działającą fontanną z Szermierzem. W przeddzień pierwszego dnia lata, 20 czerwca, nastąpi oficjalne odsłonięcie, któremu towarzyszyć będzie wiele atrakcji, takich jak pokazy szermierki czy ciekawe wykłady. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Fontanna z Szermierzem oddana do użytku po ponad pół roku

Ponad pół roku — tyle trwały warte ponad 422 700 zł prace modernizacyjne nad najstarszą wrocławską fontanną, finansowane ze środków Gminy Wrocław. Teraz, Szermierz znów przypomina siebie sprzed lat, gdyż konserwatorzy zadbali, by fontanna prezentowała się tak pięknie, jak w dniu jej otwarcia w 1904 roku.

Renowacji znanej wrocławskiej fontanny podjęto się, gdyż marmurowa misa przeciekała w kilku miejscach. Teraz, ubytki w różowym marmurze zostały uzupełnione marmurem pochodzącym z tego samego austriackiego kamieniołomu, z którego pochodziły oryginalne bloki, z którego powstała fontanna. Wykonano także remont instalacji zasilających pompy oraz iluminację.

Miedziana szpada trafi w ręce Uniwersytetu Wrocławskiego

W dniu odsłonięcia fontanny nastąpi także przekazanie miedzianej repliki szpady Szermierza Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Pomysł ten jest umotywowany tym, że szpada bywała kradziona. Teraz, Szermierz będzie trzymać plastikową szpadę, która udawać będzie miedzianą, a ta faktycznie miedziana trafi do Gmachu Głównego Uniwersytetu — tam studenci będą mogli pogłaskać ją „na szczęście” bez niebezpiecznego wspinania się na fontannę, które dodatkowo grozi mandatem.

Odsłonięcie fontanny — harmonogram wydarzeń

– 13:00-13:10 krótki wykład konserwatorki Szermierza — Barbary Wiśniewskiej.

13:10-13:12 przekazanie repliki szpady Uniwersytetowi Wrocławskiemu.

13:12-13:20 pierwsza część pojedynku szermierczego pod Szermierzem. W pojedynku na profesjonalnej macie rozłożonej obok fontanny wezmą udział uczniowie szermierczej szkoły sportowej z ul. Traugutta.

13:20-13:25 pogadanka na temat Szermierza i zwyczajów z nim związanych prowadzona przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego.

13:25-13:35 druga część pojedynku szermierczego — tym razem wystąpią instruktorzy ze szkoły i trenerzy — Mistrzowie Polski Seniorów w szermierce.
13:35 odpalenie wody w Szermierzu i zapowiedź koncertu wieczornego.

13:00-14:00 możliwość zapisu do szkoły szermierczej (dla szkół podstawowych) i możliwość zapisania się na spotkanie rekrutacyjne na Uniwersytet Wrocławski (dla szkół ponadpodstawowych).

14:00-15:00 krótkie wycieczki przez Oratorium i Aulę Leopoldyńską prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego dla zaproszonych młodych ludzi z wrocławskich szkół.

13:35-15:00 informacje rekrutacyjne dla szkół ponadpodstawowych na stoisku UWr i zwiedzanie wnętrz Uniwersytetu organizowane przez Dział Komunikacji i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

15:00 zakończenie pierwszej części imprezy.

17:00-17:15 krótki wykład na temat renowacji Szermierza i innych wrocławskich fontann.

17:15-18:00 koncert Orkiestry Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wokół szermierza ustawionych zostanie kilkadziesiąt leżaków, tak by można było wygodnie słuchać występów zagranicznych studentów. Wszystko w towarzystwie działającego szermierza.

18:10 dla chętnych wrocławian darmowe wejście na Wieżę Matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to szansa zobaczenia panoramy Wrocławia z jednego z najwyższych miejsc centrum miasta oraz na spojrzenie na Szermierza z góry.

Tagi