Wytyczne, które pozwolą dobrze kształcić medyków – tak w skrócie można opisać zaprezentowane przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) rekomendacje dotyczące kształcenia na kierunkach medycznych. Dyskusję zainicjowano podczas kwietniowej konferencji, której gospodarzem był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
– Cieszę się, że zorganizowana na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu konferencja przyniosła tak wymierny efekt – podkreśla rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski. – Zaproponowaliśmy, aby właśnie we Wrocławiu zorganizować środowiskową dyskusję dotyczącą kształcenia w zawodach medycznych, bo do tej pory nasz głos w tej kluczowej dla systemu ochrony zdrowia dyskusji, nie był odpowiednio donośny – wyjaśnia rektor Ponikowski. – Kwietniowe spotkanie było okazją do niezwykle ciekawych dyskusji, w których udział wzięli nie tylko akademicy, ale też przedstawiciele obu nadzorujących nas ministerstw, samorządów zawodowych, dyrektorzy szpitali, studenci, przedstawiciele biznesu i mediów. To szerokie spojrzenie dało nam nową perspektywę. Od samego początku zakładaliśmy, że konferencja będzie punktem wyjścia do opracowania dokumentu, który usystematyzuje nasze ustalenia. Dokument powstał i od razu został zauważony, czego najlepszym dowodem jest przygotowanie specjalnego panelu na rozpoczynającym się 19 czerwca w Wąsowie I Forum Ochrony Zdrowia – dodaje rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Wrocławską uczelnię w czasie panelu reprezentować będzie prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW prof. Agnieszka Piwowar, która przewodniczyła komitetowi naukowemu organizowanej we Wrocławiu konferencji i czynnie współtworzyła rekomendacje.
– To było niezwykle pozytywne doświadczenie, w pracach wzięli udział przedstawiciele 16 uczelni medycznych z całej Polski. Mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami i przedyskutować, które rozwiązania stosowane na poszczególnych uczelniach warte są wpisania w rekomendacje. Wrocławska konferencja była pierwszą okazją do tego, by tak szeroko i otwarcie porozmawiać o tym, jak powinniśmy kształcić medyków. Niezwykle ważne było dla mnie, że czynnie brali w niej udział studenci, pracowali też nad dokumentem i dzięki temu mam pewność, że odpowiada on także oczekiwaniom tych, dla których powstaje – podkreśla prof. Agnieszka Piwowar.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
– Mamy pełną świadomość tego, że system ochrony zdrowia potrzebuje zwiększenia kadr medycznych. Czujemy naszą odpowiedzialność za ten proces i ściśle współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia. Ograniczanie limitów nie wynika z niechęci czy blokowania dostępu do zawodu – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski. – My po prostu nie jesteśmy w stanie, w przestrzeni uczelni i szpitala klinicznego we Wrocławiu, dobrze kształcić większej liczby studentów. Dlatego szukamy innych rozwiązań. W najbliższych dniach złożymy wniosek o utworzenie filii UMW w Wałbrzychu. Przy ogromnym wsparciu władz samorządowych, prezydenta Romana Szełemeja i rektora Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa prof. Roberta Wiszniowskiego przygotowaliśmy niezbędną dokumentację. Rozmawiamy z władzami Jeleniej Góry i Lubina. To nasza propozycja rozwiązania problemu, będąca jednocześnie rozwiązaniem problemów lokalnych społeczności. Szpitale w regionie stale borykają się z brakami kadrowymi, lekarze tam wykształceni chętniej zostaną w swoich miejscowościach i dobrze znanych placówkach – mówi prof. Piotr Ponikowski.
Wniosek o utworzenie filii, w której planowane jest przyjęcie 50 studentów kierunku lekarskiego, będzie poddany skomplikowanemu procesowi oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.