W ramach kampanii ZOO Wrocław „Dzikie w mieście” Wroclavia po raz kolejny organizuje warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz ich opiekunów. Odbędą się one w czerwcu, lipcu oraz wrześniu w centrum handlowym przy ul. Suchej 1. Młodzi mieszkańcy Wrocławia dowiedzą się, jak zachować się wobec napotkanych w mieście dzikich zwierząt m.in. jeży, szopów czy wiewiórek.
Na warsztatach organizowanych przez Wroclavię w ramach akcji „Dzikie w mieście” dzieci nauczą się, w jaki sposób mogą pomagać zwierzętom napotkanym na swojej drodze.
– Edukacja najmłodszych i zapewnienie im we Wroclavii komfortowych warunków do poszerzania horyzontów było zawsze ważnym punktem w naszej strategii budowania relacji z mieszkańcami. Cieszymy się na kolejną edycję akcji „Dzikie w mieście”, która uczy dzieci wrażliwości i zasad bezpieczeństwa w zetknięciu z nieudomowionymi oraz nieoswojonymi zwierzętami – podkreśla Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.
Wroclavia już wcześniej współpracowała z wrocławskim zoo przy realizacji szeregu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Na terenach zielonych przy Wroclavii powstały dwa „hotele” dla owadów. Centrum było również sponsorem warsztatów edukacyjnych dla wrocławskich szkół. Ponadto, w ramach symbolicznego wsparcia, Wroclavia dokonała adopcji pasieki znajdującej się na terenie zoo.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Dbanie o bioróżnorodność
Kampania wrocławskiego zoo „Dzikie w mieście” powstała we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i Uniwersytetem Wrocławskim.
– Wrocławskie zoo to nie tylko dom egzotycznych zwierząt, ale także ambasador ochrony rodzimej przyrody. Zwierzęta żyją obok nas, a edukację o tym, jak im pomagać warto zacząć od własnego podwórka. Kampania „Dzikie w mieście” obala mity dotyczące dzikich zwierząt i daje wskazówki jak zadbać o bioróżnorodność we Wrocławiu – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.
Celem akcji jest popularyzowanie wiedzy na temat tego, jak właściwie zachować się w obecności zwierząt. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i dzikim mieszkańcom miasta.
– Interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu z roku na rok jest coraz więcej – w 2021 r. zarejestrowano 991 takich sytuacji, prawie o 40% więcej niż przed pandemią. W ubiegłym roku było to już ponad 1400 interwencji. Konieczne jest edukowanie o tym, jak zachować się w zetknięciu z dziką przyrodą – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, który również wspiera kampanię.
Strefa edukacyjna Wroclavii pełna atrakcji
Warsztaty edukacyjne we Wroclavii będą odbywać się w specjalnie przygotowanej strefie, która zostanie przyozdobiona makietami zwierząt w naturalnych rozmiarach oraz miododajnymi gatunkami roślin. Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku 7-14 lat. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się między innymi, jak uratować nietoperza, który wleciał do mieszkania, jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta czy żabom migrującym przez jezdnię. W przerwie pomiędzy zajęciami dzieci będą mogły posłuchać z głośników śpiewu ptaków. Organizatorzy przewidzieli również drobne upominki.
Zapisy na warsztaty
Pierwszy cykl warsztatów rozpoczął się w poniedziałek (19.06) i potrwa do piątku (23.06). Zajęcia odbywają się między 10:00, a 14:00 o każdej pełnej godzinie. Rodzice, którzy chcą zapisać swoje pociechy na warsztaty mogą to zrobić za pośrednictwem serwisu evenea. W jednym bloku warsztatowym może uczestniczyć do 30 osób. Pojedyncze zajęcia trwają 45 minut. Warsztaty prowadzone są na poziomie zero centrum handlowego.
Warsztaty planowane są też w sobotę 24 czerwca w godzinach 10-17. Można przyjść na nie bez wcześniejszego zgłaszania obecności, jednak dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych opiekunów.
Druga edycja warsztatów odbędzie się w dniach od 10 do 16 lipca, a ostatnia w terminie od 11 do 17 września. Na zajęcia w lipcu i wrześniu będzie można zarejestrować się na dwa tygodnie przed ich uruchomieniem.
Szczegóły na temat warsztatów dostępne się na stronie internetowej Wroclavii. Więcej informacji o kampanii „Dzikie w mieście” można znaleźć TUTAJ.