Powodzianka z Mostu Uniwersyteckiego upamiętnia nierówną walkę mieszkańców z powodzią tysiąclecia w lipcu 1997 roku. Została odsłonięta w pierwszą rocznicę tego zdarzenia. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym pomniku, autorstwa znanego, wrocławskiego rzeźbiarza.
Powódź tysiąclecia dotarła do Wrocławia i okolic w lipcu 1997 roku. Pod wodą znalazło się 40% powierzchni miasta. To właśnie wtedy rozegrała się nierówna walka ludzi z żywiołem — przez dziesiątki godzin przed zalaniem bezimienni wolontariusze zabezpieczali miasto, jego zabytki i dorobek, by zniszczenia były jak najmniejsze. Heroizm ten upamiętnia Powodzianka — pomnik autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza, Stanisława Wysockiego.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Powodzianka od 25 lat z Mostu Uniwersyteckiego spogląda na Odrę
Monument przedstawiający kobietę o geometrycznych kształtach, na ramieniu dźwigającą książki, został odsłonięty w pierwszą rocznicę powodzi tysiąclecia, w 1998 roku. Do dziś stoi na tarasie widokowym, zaaranżowanym na Moście Uniwersyteckim.
Jej autorem jest Stanisław Wysocki — jeden z najbardziej znanych i docenianych rzeźbiarzy we wrocławskim środowisku artystycznym. Cechą charakterystyczną jego prac, których kilka możemy oglądać w przestrzeni Wrocławia, a w tym także słynnej Powodzianki, jest mocna figuratywność.
We Wrocławiu trwał wielodniowy wysiłek o ocalenie najstarszej części Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego, w tym Biblioteki Uniwersyteckiej i jej najcenniejszych uniwersyteckich zbiorów. Wielu wolontariuszy ratowało przed zniszczeniem książki z magazynów Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy, wynosząc je niczym upamiętniająca ich Powodzianka.
ZOBACZ GALERIĘ: