Od kilku lat wrocławskie wodociągi niezmiennie zachęcają do picia kranówki. W tym celu prowadzą akcję społeczną pod hasłem #PijKranówkę. Warto przypomnieć, że we Wrocławiu można korzystać z wody z miejskich zdrojów.
Odpowiednie nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy organizm potrzebuje większej ilości wody. Urządzenia z darmową kranówką znajdują się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Świeża i chłodna woda ze zdrojów świetnie ugasi pragnienie.
– Lokalizacja zdrojów ulicznych nie jest przypadkowa. Są to miejsce najczęściej uczęszczane przez ludzi, czyli takie gdzie mamy pewność, że woda będzie wykorzystywana. Dodatkowo, każde urządzenie musi znajdować się w pobliżu sieci wodociągowej – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK we Wrocławiu.
Chłodna woda dla każdego
Zdroje wodne zostały skonstruowane w taki sposób, aby mógł korzystać z nich każdy. Wody można napić się bezpośrednio ze zdroju. Ich konstrukcja daje komfort użytkowania seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Wodę można także nalać bezpośrednio do bidonu, dlatego podczas podróży po Wrocławiu warto mieć przy sobie butelkę wielokrotnego użytku. Poidło posiada także osobną misę, która – specjalnie z myślą o czworonogach – została umieszczona na odpowiedniej wysokości.
Woda dostarczana do zdrojów ulicznych to ta sama, która płynie w miejskiej sieci wodociągowej i jest dostarczana do kranów mieszkańców Wrocławia. Jest uzdatniona, przefiltrowana i przebadana, dlatego nadaje się bezpośrednio do picia. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji każdego roku pobiera 10 tysięcy prób wody i wykonuje 100 tysięcy analiz. Akredytowane laboratorium MPWiK bada wodę średnio co 5 min. Kontrola surowca zaczyna się już na etapie ujmowania, następnie woda jest kontrolowana w trakcie wieloetapowego procesu oczyszczania, dalej przed opuszczeniem Zakładu Produkcji Wody, a potem już w sieci wodociągowej na terenie Wrocławia. Niezależnie od rygorystycznych badań MPWiK, woda jako produkt spożywczy jest również kontrolowana przez Sanepid.
Kurtyny wodne na Rynku
W najgorętsze dni lata, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C, MPWiK zapewnia także ochłodę na Rynku, gdzie umieszczono dwie kurtyny wodne w kształcie krasnali. Urządzania zraszają przechodniów orzeźwiającą mgiełką.
– W związku ze zmianami klimatu, które wszyscy odczuwamy, musimy także racjonalnie podchodzić do zasobów wodnych i gospodarować wodą, dlatego kurtyny wodne w Rynku są uruchamiane w czasie dużych upałów, które mogą powodować omdlenia i inne negatywne skutki zdrowotne – tłumaczy Martyna Bańcerek, rzeczniczka wrocławskich wodociągów.
Kurtyny wodne są uruchamiane i wyłączane przez brygady techniczne MPWiK. W sytuacji usuwania awarii przez pracowników wrocławskich wodociągów czas dojazdu do kurtyny wodnej może wynieść parę godzin, a czasem – w przypadku dużych awarii – może być nawet niemożliwy. Priorytetem jest wtedy jak najszybsze usunięcie awarii i przywrócenie dostaw wody. Dlatego czasem wodne krasnale mogą zostać nieuruchomione pomimo wysokiej temperatury lub wyłączone z opóźnieniem pomimo zmiany pogody.