Ładowanie

Nie można całkiem pozbyć się kleszczy, ale można sprawić, by zostawiły twojego zwierzaka w spokoju. Sprawdź jak!

Twój zwierzak jest smakowitym kąskiem dla kleszczy. Jak z nimi walczyć?

23 lipca, 2023

Nie można całkiem pozbyć się kleszczy, ale można sprawić, by zostawiły twojego zwierzaka w spokoju. Sprawdź jak! Fot. Pixabay

Spija krew, potrafi doprowadzić do śmierci. To nie mityczne stworzenie rodem z horrorów, tylko prawdziwe zagrożenie, które czyha nawet w twoim prywatnym ogrodzie! Nie można całkiem pozbyć się kleszczy, ale można sprawić, by zostawiły twojego zwierzaka w spokoju.

Przenoszą poważne choroby, które w efekcie mogą przynieść nawet smierć — babeszjoza, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza. Wyjątkowo smakują im nasze zwierzaki domowe, takie jak psy czy koty, które spędzają czas przy roślinności, nawet w ogródku przed domem. Odstraszanie kleszczy to jedyna całkiem skuteczna metoda walki z nimi.

Jeśli się wbije, szybko go usuń!

Jeśli zauważymy u siebie kleszcza, najlepiej szybko się go pozbyć. Wyciągnięcie go do 12 godzin od wbicia w skórę znacznie minimalizuje ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. W tym celu najlepiej użyć specjalnej pęsety, kleszczołapek lub lassa.

Lepiej zapobiegać

Ryzyko choroby po wyciągnięciu kleszcza prędko po wbiciu jest minimalne, jednak nadal istnieje. Najlepiej jest więc walczyć z nimi przed faktem dokonanym. Kleszcze ze spaceru mogą przynieść nasze zwierzaki, dobrze jest więc postawić na odstraszające preparaty — obroże, krople czy tabletki. Trzeba je dobrać indywidualnie do zwierzęcia. Istnieją osobne preparaty dla psów i kotów (te, które dobrze sprawdzą się u jednych, mogą być śmiertelne dla drugich). Kryterium wyboru jest także wiek zwierzaka, długość jego sierści, wielkość, a także stan zdrowia. Wybór preparatu najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Tagi