Kamienica Pokoyhof, położona w samym sercu Dzielnicy Czterech Wyznań, to wyjątkowy zabytek architektoniczny. Jest nie tylko świadkiem bogatej historii miasta, ale również ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, biznesowego i rozrywkowego. To pierwsza kamienica we Wrocławiu wzniesiona w stylu neogotyckim, która zachwyca swoją urodą do dziś. Dowiedz się o niej więcej!
Kamienica Pokoyhof jest bez wątpienia jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych Wrocławia. Wzniesiona w stylu neogotyckim (jako pierwsza w mieście), przyciąga wzrok swoją imponującą siedmiokondygnacyjną zabudową. Powierzchnia biurowa i usługowa na wynajem to aż 14,500 metrów kwadratowych, jednak to nie jedyna funkcja pasażu. To miejsce nie tylko dla biznesu, ale także dla wrocławian szukających rozrywki i różnorodnych koncepcji gastronomicznych.
Bogata historia Pokoyhofa
Historia tej niezwykłej kamienicy sięga daleko w przeszłość. Jest ona integralną częścią pasażu Pokoyhofa, rozciągającego się pomiędzy ulicami Pawła Włodkowica 1/3, Krupniczą i św. Antoniego 2/4. Nazwa ta wywodzi się prawdopodobnie od pierwszego właściciela, Bartłomieja Pokquaiesa. Pierwsze dostępne źródła z 1612 roku wspominają o „Pokquaies-Hoff”, a w dokumentach z 1624 roku określana jest jako „ins Bockoys hoffe”.
Początkowo obszar ten służył społeczności żydowskiej, głównie kupcom, którzy przybywali do miasta. Z tego względu rozpoczęto tu także tworzenie synagog. Jedna z nich, drewniana, zwana Synagogą Krajową, stanęła pośrodku działki.
W 1659 roku teren Pokoyhofa został zniszczony przez pożar, a 90 lat później, w 1749 roku, cały kompleks uległ zburzeniu w wyniku wybuchu Wieży Prochowej. Była to jedna z największych katastrof w historii XVIII-wiecznego Wrocławia. Wybuch spowodowany uderzeniem pioruna w Wieżę Prochową zniszczył niemal cały południowo-zachodni kwartał miasta, w tym także teren pasażu Pokoyhofa. Zginąć mogło od 65 do 100 osób, a szczątki zabitych ludzi znajdowano nawet kilka ulic dalej. Rannych miało być ok. 400 osób.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Pokoyhof jaki znamy
Od tamtej pory pasaż zaczął nabierać nowego kształtu. Obecny kształt Pasażu Pokoyhofa zyskał swoją formę w dwóch etapach. Pierwsze budynki, wzniesione w 1853 roku według projektu znanego architekta Alexisa Langera, zaprojektowane są w charakterystycznym stylu neogotyckim. Warto wspomnieć, że to pierwsze obiekty reprezentujące ten styl, jakie powstały we Wrocławiu. Funkcjonowały jako hotele i zajazdy.
Kolejna część została wybudowana od strony ulicy św. Antoniego na zlecenie „towarzystwa budowy Pokoyhof” w 1910 roku, według projektu K. Heintzego. To tam znajduje się główne wejście do pasażu.
Dziś pasaż cieszy się uznaniem zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i turystów, którzy chętnie odwiedzają go i podziwiają jego urok. Bogactwo życia towarzyskiego i unikalność architektury nadają Pokoyhofowi niepowtarzalny klimat.