Mieszkańcy Krzyków ostro sprzeciwiają się inwestycji deweloperskiej na terenie niezabudowanym u zbiegu ulic Krzyckiej i Letniej. W zabytkowej dzielnicy inwestor chciał postawić budynek mieszkalny oraz biurowiec. Urząd Miejski Wrocławia odmówił wydania warunków zabudowy dla tego terenu.
Działka przy ul. Krzyckiej i Letniej nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego zgodnie z obowiązującym prawem należy zwrócić się do urzędu o przyznanie warunków zabudowy. One z kolei zostały wydane dla tego terenu w 2014 roku. Maksymalna szerokość elewacji może mieć 15 m (od strony Letniej) oraz 23 m (od Krzyckiej), a maksymalna wysokość budynków do 10,5 m (do gzymsu) i dach płaski.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Plany inwestora i decyzja Urzędu Miejskiego
Na rogu ulic Krzyckiej i Letniej w pobliżu zabytkowego cmentarza deweloper planował wybudować trzykondygnacyjny budynek mieszkalny oraz dwukondygnacyjny ekobiurowiec. Pomysł spotkał się z niezadowoleniem i sprzeciwem ze strony okolicznych mieszkańców. W marcu 2021 roku do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek o wydanie nowych warunków zabudowy dla tego terenu. 21 lipca br. Wydział Planowania Przestrzennego UM we Wrocławiu odmówił ich wydania.
– Po wnikliwej analizie uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że zaproponowana koncepcja może stanowić naruszenia przepisów odrębnych. Inwestor przedstawił bowiem swoje zamierzenie w ten sposób, że – o ile zabudowa od ulicy miałaby mieć funkcję mieszkalno-usługową – to budynki wyłącznie usługowe miałyby stanowić dopiero drugą linię zabudowy. Ponadto, według nowej koncepcji budynek mieszkalno – usługowy miałby częściowo wchodzić już w strefę 50 m od granicy działki, na której znajduje się cmentarz. Dlatego udzieliliśmy odpowiedzi odmownej na wydanie takich warunków zabudowy – tłumaczy Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.
Po otrzymaniu odmownej decyzji od Urzędu Miasta ws. wydania nowych warunków zabudowy dla działki przy skrzyżowaniu ulic Krzyckiej i Letniej, podmiot może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące warunki zabudowy wydane w 2014 roku nie oznaczają jeszcze wydania pozwolenia na budowę.
Mediacje z mieszkańcami
Mieszkańcy Krzyków wraz z inwestorem zainteresowanym zabudową działki uczestniczyli w mediacjach, które prowadziła Fundacja Dom Pokoju. W spotkaniu wziął udział Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
– Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Dojście do porozumienia w zakresie rozwoju lokalnego to kluczowa sprawa w tego typu procesach. Dlatego urzędnicy zalecali mediacje w tej sprawie i nadal, pomimo sporu, zachęcają strony do uzgodnienia satysfakcjonującego rozwiązania – poinformował Krzysztof Ziental.
– Jesteśmy w procesie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To długi proces, jednak uchwalenie planów, po wcześniejszym opiniowaniu ich przez mieszkańców, zamyka w przyszłości drogę do realizacji jakichkolwiek inwestycji na podstawie warunków zabudowy – mówił Przemysław Matyja.
Zobacz też: Ołbińskie wnętrze na przeciw Parku Tołpy zostanie wyremontowane