Ładowanie

TAT na Nowy Dwór już gotowa. Kiedy wielkie otwarcie?

2 września, 2023

To wyczekiwany przez wrocławian moment. Prace nad TAT na Nowy Dwór już zakończone a w sobotę, 2 września, symbolicznie otworzy ją uroczysta parada zabytkowych oraz nowoczesnych pojazdów.

Parada, w której pojadą zarówno te zabytkowe, jak i najnowsze autobusy i tramwaje, wyruszy spod Dworca Świebodzkiego w samo południe w sobotę. Na czele pojedzie najnowszy nabytek MPK — przegubowy elektrobus. Pasażerowie z kolei skorzystają z tej trasy już na drugi dzień — w niedzielę, 3 września. Będzie to początek komunikacyjnych nowości we Wrocławiu.

– Zapraszamy wrocławian na 11:45 na ulicę Marchijską obok Dworca Świebodzkiego. By dostać się do tramwaju lub autobusu warto odebrać zaproszenie dostępne za darmo w Biurach Obsługi Pasażera. Do pojazdów zaprosimy łącznie około 2 tysięcy osób, ale wiemy, że takie parady cieszą się olbrzymią popularnością. Pojazdy? I bardzo zabytkowe i bardzo współczesne. W ten sposób chcemy symbolicznie uhonorować fakt ukończenia drugiej po trasie tramwajowej na Leśnicę tak dużej inwestycji tramwajowej od zakończenia II wojny światowej – opowiada Witold Woźny, prezes MPK.

W czasie prac robotnicy usunęli z pomocą saperów 48 niewybuchów. A największa 250-kilogramowa bomba została wyjęta z gruntu na wysokości dzisiejszej ulicy Marchilskiej.

Sobotnie atrakcje na pętli Nowy Dwór i parku Tysiąclecia

Pojazdy biorące udział w paradzie będzie można oglądać do godziny 16 na dużej pętli na Nowym Dworze. Od godziny 10 z kolei będzie trwał Festiwal Pierwszej Pomocy w pobliskim parku Tysiąclecia. Co łączy te dwa wydarzenia? Kursujące między nimi autobusy oraz gra miejska.

Kiedy skorzystamy z TAT na Nowy Dwór?

Autobusy i tramwaje ruszą według nowego rozkładu jazdy już w niedzielę, 3 września. To wtedy będzie można przejechać się tramwajem, trasą tramwajowo-autobusową, łączącą Nowy Dwór z centrum miasta.

– Od kilku tygodni korzystają z większej części TAT autobusy, które często stały na zamkniętym rogatkami przejeździe kolejowym przy ul. Robotniczej. Teraz jadą komfortowo wiaduktem i pasażerowie MPK dostrzegli już różnicę w czasie przejazdu z Nowego Dworu czy lotniska do centrum miasta. Dziś czas przejazdu z Nowego Dworu do centrum komunikacją zbiorową — to nawet 20 minut zamiast pół godziny, czy godziny w szczycie własnym autem – wylicza Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta. – TAT kosztował 386 milionów złotych. Ponad 182 miliony złotych z tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Bez tego wsparcia finansowego ta inwestycja by się nie udała. Za zaangażowanie Unii przy tym zadaniu serdecznie dziękujemy!

13 i 23 – to te tramwaje obsłużą Nowy Dwór

Nową linią – 13 – pasażerowie z Nowego Dworu dojadą na Stadion Olimpijski. Z kolei linia 23 pojedzie na Kowale. Co zapewni połączenie Nowego Dworu i Kowal z Dworcem Głównym bez przesiadek.

Ogromna inwestycja

– TAT to imponujące liczby. W ramach inwestycji powstało blisko 7 km torowiska tramwajowego, które łączy plac Orląt Lwowskich z ulicą Rogowską na Nowym Dworze. W sumie na trasie zbudowaliśmy lub przebudowaliśmy 37 przystanków komunikacji zbiorowej. Zdecydowana większość służy zarówno autobusom, jak i tramwajom. Żeby tramwaje mogły pojechać TAT, ułożyliśmy ponad 63 kilometry kabli trakcyjnych i ustawiliśmy 361 słupów trakcyjnych, powstały stacja prostownikowa, a dwie zostały zmodernizowane – mówi Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji, nadzorujących prace.

Na TAT powstały dwa wiadukty. Jeden ponad 22-metrowy nad ulicą Smolecką i drugi 160-metrowy nad torami kolejowymi w pobliżu ul. Robotniczej i Wagonowej. Ten drugi obiekt pozwala bezkolizyjnie komunikacji zbiorowej przejechać nad torami kolejowymi. Poza torowiskiem zbudowano prawie 3,5 km jezdni (m.in. ul. Nabycińska, pl. Orląt Lwowskich, ul. Smolecka, fragment ul. Robotniczej czy ul. Strzegomskiej). Powstały dwa nowe park and ride. Przy ul. Rogowska/Strzegomska parking na 116 aut, natomiast przy pętli na ulicy Rogowskiej 70 samochodów. Bardzo istotny był w czasie budowy aspekt zrównoważonej mobilności i zieleni.

– Zrobiliśmy ponad 6,5 km nowych dróg dla rowerów, ponad 7,2 km nowych chodników. TAT to także inwestycja w zielone. W sumie 975 drzew (pozostały do nasadzenia pojedyncze okazy). Najwięcej pojawiło się tu lip drobnolistnych, glediczji trójcierniowych, grabów pospolitych, ale są tu także m.in. dęby błotne, jesiony mannowe czy wiązy. Na pętli tramwajowo-autobusowej na Nowym Dworze powstał prawdziwy mini park z ponad setką drzew – wskazuje Monika Kozłowska-Święconek.

Oprócz drzew, okolice trasy zazieleni także ponad 48 tysięcy krzewów.

 
Tagi