Ładowanie

Wojewoda dolnośląski zlecił kontrolę szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, w którym działa komercyjny oddział psychiatrii dziecięcej.

Szpital Marciniaka szuka pacjentów z chorobą Parkinsona. W ofercie różne programy leczenia

7 sierpnia, 2023

Wojewoda dolnośląski zlecił kontrolę szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, w którym działa komercyjny oddział psychiatrii dziecięcej. fot. pixabay

To dobra wiadomość dla osób ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona. Szpital im. Marciniaka, a konkretnie Oddział Neurologii prowadzi nabór pacjentów na różne programy leczenia. Na kwalifikację nie trzeba długo czekać.

Według ocen specjalistów, w Polsce jest ok. 60-80 tys. osób zmagających się z chorobą Parkinsona, a każdego roku przybywa nawet do 8 tys. nowych chorych. To schorzenie o charakterze neurologicznym, które charakteryzuje się zaburzeniami ruchowymi — spowolnieniem, sztywnością mięśniową oraz drżeniem spoczynkowym. W zaawansowanym stadium może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności, co sprawia, że ważna jest szybka diagnoza i leczenie choroby od pierwszych objawów.

Aktualnie nie istnieje leczenie przyczynowe, a choroba ma charakter postępujący. Jednak właściwe postawienie rozpoznania pozwala na podjęcie u chorego skutecznej objawowej farmakoterapii, pozwalającej przez stosunkowo długi czas utrzymać sprawność. Potem, gdy odpowiedź na doustne leczenie farmakologiczne może stać się coraz bardziej nieprzewidywalna, pojawiają się tzw. fluktuacje ruchowe i dyskinezy (ruchy mimowolne). Należy wówczas rozważyć możliwość zastosowania tzw. zaawansowanych metod leczenia: głębokiej stymulacji mózgu (DBS) lub terapii infuzyjnych — tłumaczy Mirosław Brodowski, specjalista neurolog z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Nabór chorych na Parkinsona prowadzi szpital Marciniaka

Szpital im. Marciniaka na Oddziale Neurologii prowadzi konsultacje ze specjalistami dla osób w różnych stadiach choroby Parkinsona oraz leczenie osób w jej zaawansowanym stadium. Placówka oferuje różne programy leczenia.

Do Poradni Neurologicznej potrzebne jest skierowanie — powinno zawierać kod G20 wg ICD-10 (choroba Parkinsona) i ewentualnie adnotację „Poradnia Leczenia Choroby Parkinsona”. Pacjenci pierwszorazowi przyjmowani są w każdą środę od godz. 8:00.

Tagi