„Rozbetonowanie placu Nowy Targ otwiera nową erę” – mówił prezydent Jacek Sutryk podczas symbolicznego zniszczenia nawierzchni placu Nowy Targ. Dzięki nowej inwestycji na tym terenie pojawi się ponad 63 tysięcy roślin!
Obecnie na pl. Nowy Targ rośnie 35 drzew, jednak już wkrótce się to zmieni. Obszar, który przez wielu mieszkańców jest nazywany mianem „betonozy” wypełnią 172 drzewa, 27 tysiące bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, a także 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza. Sadzonki będą podlewane z systemów deszczowych w ramach akcji #ZłapDeszcz, która od wielu lat realizowana jest we Wrocławiu.
– Rozbetonowanie placu Nowy Targ otwiera nową erę – erę miasta zielonego, przystosowanego do zmian klimatu, a tym samym bardziej przyjaznego mieszkańcom. To tylko początek wielkich zmian, na które już teraz ogromnie się cieszę – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.
Wykonawcą zazielenienia placu Nowy Targ została firma Rotomat. Inwestycja rozpocznie się już na przełomie września i października. Jej zakończenie planowane jest wiosną przyszłego roku.
Przebudowa placu Nowy Targ
Z uwagi na funkcjonujący w podziemiu parking przeprowadzona zostanie częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt – w zależności od miejsca – nawierzchnia zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Wykonane zostaną nowe warstwy technologiczne, oparte na systemie zielonego dachu.
– To spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zainicjować działania, które pokażą, jak w przyszłości zmieniać takie industrialne przestrzenie – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Zadanie obejmuje też:
- budowę przyłącza wodociągowego,
- budową systemu automatycznego nawadniania,
- remont elementów małej architektury,
- wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury,
- modernizację oświetlenia
- utworzenie punktów zasilania pod food trucki
Łącznie przebudowane zostanie około 60% placu. Inwestycja kosztuje ponad 10 mln zł. W kolejnych latach, o ile znajdą się na to środki, planowana jest też budowa fontanny.
Coraz więcej zieleni we Wrocławiu
Aktualnie zielone przestrzenie we Wrocławiu zajmują około 41,5% powierzchni miasta, z czego ok. 35% stanowią parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne. W trakcie kadencji Zarząd Zieleni Miejskiej posadził 23 tysiące drzew, z czego 3131 drzew w ramach 11. akcji WROśnij we Wrocław. Oprócz tego powstało: 34 place zabaw, 28 nowych siłowni, 53 tereny zielone, w tym parki i zieleńce.
We Wrocławiu stale realizowane są zadania związane z powiększaniem zielonej przestrzeni miejskiej. Takimi inwestycjami są m.in. :
- nasadzenia platanów przy ul. Św. Katarzyny, przy Galerii Dominikańskiej i budynku OVO;
- realizacja bulwaru Słonecznego i rozszczelnienia nawierzchni wraz z nasadzeniami drzew przy pl. Bema;
- rozszczelnienia i nasadzenia przy ul. Chrobrego i Łokietka na wrocławskim Nadodrzu, a już wkrótce zazielenienie ul. Rydygiera;
- rozszczelnienia i modelowe ogrody deszczowe na pl. Orląt Lwowskich;
- realizowane właśnie rozszczelnienia przy pl. Pereca.
Zmiany mają nastąpić także na placu Wolności, gdzie pojawią się pnącza oraz drzewa w donicach. Metamorfozę przejdzie też ulica Zamkowa, gdzie zostanie rozszczelniona nawierzchnia między drzewami, a także pojawią się nowe rośliny.
– Adaptacja miasta do zmian klimatu jest naszym priorytetem, dlatego dziś zazieleniamy plac Nowy Targ, potem plac Wolności oraz ulicę Zamkową. Rozszczelniamy ulice, skwery, a lista tych miejsc tylko się wydłuża. Wszystkie te działania służą minimalizowaniu efektu miejskiej wyspy ciepła i poprawie jakości życia mieszkańców w centrum miasta – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Dzięki zrealizowanym inwestycjom już 83,8% wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu.