Ładowanie

Ślęzoujście gotowe. Zadowoleni mieszkańcy świętowali podczas osiedlowego pikniku

18 września, 2023

Fot. BO

Zakończyła się wyczekiwana przebudowa Ślęzoujścia, a w niedzielę, 17 września, to wielkie wydarzenie świętowali mieszkańcy Maślic. Pogoda dopisała, atrakcje nie zawiodły, a wyremontowana okolica spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Fot. BO

Przebudowa trwała ponad rok i kosztowała około 12,5 miliona złotych. Pojawiła się asfaltowa nawierzchnia ulicy, nowe chodniki i oświetlenie, a także infrastruktura przeciwpowodziowa. Mieszkańcy żałują drzew, które musiały zostać poświęcone w czasie trwania inwestycji, jednak rozumieją, że było to nieuniknione. Okolica pozostała przyjemna w odbiorze i malownicza.

Niezwykle ważna inwestycja, ponieważ zabezpiecza ponad trzydzieści tysięcy mieszkańców. Możemy dzisiaj rzeczywiście poczuć się bezpiecznie. Mieszkańcy tej części miasta pamiętają doskonale rok 1997 i tę cofkę z Ługowiny, która wyrządziła duże szkody. Dziś ta inwestycja nas chroni i jednocześnie estetyzuje to miejsce — mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

To miejsce było newralgiczne i nie było objęte planem zabezpieczenia Maślic przed kolejną taką katastrofą. Dziś patrzę na ten teren z podziwem. On jest przepiękny. W jakimś sensie oddany ponownie wrocławianom. Odra, która była wtedy źródłem potężnej katastrofy, dziś może być źródłem piękna, natury, tego wszystkiego, co buduje prawdziwą estetykę i dumę Wrocławia — mówił senator Bogdan Zdrojewski, który był prezydentem miasta w czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Fot. BO

Przebudowa Ślęzoujścia. Po najsłabszym ogniwie ochrony przeciwpowodziowej nie ma śladu

Ślęzoujście to ulica osiedlowa na Maślicach, pełniąca także funkcję wału przeciwpowodziowego. Od czasów pierwszej połowy XX wieku zabezpiecza dolinę potoku Ługowina. Po latach wał przestał być skuteczny, a specjaliści stwierdzili, że stanowi on najsłabsze ogniwo wrocławskiej ochrony przeciwpowodziowej. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym ten stan rzeczy to już historia — Ślęzoujście stanowi torach ochronę przeciwpowodziową z prawdziwego zdarzenia.

Sama ulica ma nową, asfaltową nawierzchnię, progi zwalniające, chodniki i oświetlenie. Obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Przebudowa Ślęzoujścia kosztowała około 12,5 miliona złotych, w tym 4 miliony od Wód Polskich. Wykonawcą prac była firma Strabag. Wyremontowana osiedlowa ulica na Maślicach nie jest jeszcze przejezdna, jej otwarcie nastąpi w najbliższych dniach.

Tagi