Ładowanie

Święty, reż. Sebastian Buttny

Trzy koprodukcje DCF na 48. FPFF w Gdyni

18 września, 2023

Święty, reż. Sebastian Buttny fot. DCF

Już dziś, 18 września w Gdyni rozpoczyna się jedna z najważniejszych  polskich imprez filmowych – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W programie wydarzenia znalazły się trzy tytuły dofinansowane w ramach Dolnośląskiego Funduszu Filmowego prowadzonego przez DCF.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa do 23 września. Na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym poznamy laureatów tegorocznych Złotych Lwów. W Konkursie Głównym bierze udział 16 produkcji, w tym m.in. „Chłopi” nowy film twórców “Twojego Vincenta”, który został przyjęty owacjami na stojąco przez publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto oraz „Doppelgänger. Sobowtór”, do którego zdjęcia powstawały we Wrocławiu.

Trzy filmy koprodukowane przez DCF na 48. FPFF

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie zobaczą trzy produkcje z dofinansowaniem od Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. W Konkursie Głównym 48. FPFF  znalazł się „Święty” w reż. Sebastiana Buttnego o poruczniku Milicji Obywatelskiej – Andrzeju Baranie. Ma on za zadanie odnaleźć sprawców kradzieży srebrnej figury św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. W tym roku na Festiwalu debiutuje sekcja Gdynia Dzieciom z tytułami adresowanymi do młodych widzów. O Nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka powalczą dwa filmy koprodukowane przez DCF. Pierwszy z nich to „Kajtek Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz, który kręcony był w malowniczych plenerach i miasteczkach Dolnego Śląska, m.in.: w Kłodzku, Sokołowsku, Bystrzycy Kłodzkiej oraz w samym Wrocławiu. Drugi to „Film dla kosmitów” Piotra Stasika, do którego zdjęcia powstawały m.in. w okolicach Świdnicy.

Wsparcie finansowe dla twórców filmowych

Dolnośląski Fundusz Filmowy został powołany w 2008 roku przez samorządy Województwa Dolnośląskiego i Wrocławia. Koproducentem filmów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie jest Dolnośląskie Centrum Filmowe. W ciągu 15 lat swojej działalności fundusze wsparły blisko 800 produkcji łączną kwotą ponad 100 mln złotych i pomogły zrealizować 89 projektów filmowych. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak animacja malarska „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana czy fabularne „Pokot” Agnieszki Holland, „Sonata” Bartosza Blaschke, „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza oraz „Wrooklyn Zoo” Krzysztofa Skoniecznego. Spośród dofinansowanych tytułów sześć było nominowanych do Oscara, blisko sto jest koprodukcjami międzynarodowymi, a większość pokazywano i nagradzano na uznanych festiwalach w kraju i za granicą. Z budżetu Dolnośląskiego Funduszu Filmowego dofinansowane są również filmy dokumentalne, które wielokrotnie opowiadały historię znanych Dolnoślązaków, a także przedstawiały inspirujące miejsca w regionie.

Tagi