Ładowanie

Przebudowa ulicy Ślęzoujście zakończona

20 września, 2023

Fot. Wody Polskie

Ulica Ślęzoujście, przeszła gruntowną przebudowę, która ma na celu nie tylko poprawę infrastruktury, ale przede wszystkim wzmacnianie ochrony przeciwpowodziowej.

Inwestycja, wsparta kwotą 4 mln złotych przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, pozwala na lepsze zabezpieczenie północno-zachodnich osiedli Wrocławia, w szczególności Maślic i Pracz Odrzańskich, przed ewentualnymi podtopieniami. To ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tych rejonów.

Co dokładnie objęła przebudowa?
To nie tylko rozbudowa wału przeciwpowodziowego, który teraz pełni również funkcję nasypu drogowego ulicy Ślęzoujście. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu drogi od ul. Rędzińskiej do ul. Potokowej, a także realizację skrzyżowania z ul. Potokową. Długość wzmocnionego wału przeciwpowodziowego wyniosła około 500 metrów, a drogi – ponad 600 metrów.

Za realizację odpowiedzialna była firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Współpraca z Gminą Wrocław oraz Wodami Polskimi RZGW we Wrocławiu pozwoliła na sprawną realizację projektu w ciągu zaledwie roku, od lipca 2022 do lipca 2023. Całkowity koszt inwestycji to 12,5 mln złotych, ale wartość, jaką przynosi mieszkańcom, jest znacznie wyższa.

Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, nie kryje satysfakcji z realizacji projektu: –Przebudowa wału przeciwpowodziowego w ciągu ulicy Ślęzoujście to kolejny krok w naszym planie kompleksowej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. To dowód na to, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców.-

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, którego częścią jest przebudowa ulicy Ślęzoujście, jest realizowany przez Wody Polskie do czerwca 2025 roku. To aż 60 inwestycji mających na celu ochronę przed powodzią terytoriów najbardziej jej narażonych. Docelowo ma zabezpieczyć ponad 15 mln Polaków. Jego wartość wynosi ponad 5,5 mld złotych i jest finansowany z różnych źródeł, w tym środków unijnych i banków międzynarodowych.

GALERIA

Zdjęcie 1 z 3

Fot. Wody Polskie

Tagi