Ta wyremontowana niedawno kamienica stoi w miejscu, w którym niegdyś stała fabryka samochodów luksusowych Beckmann Otto & Co. Fabryka zrewolucjonizowała świat czasów Breslau a córka właścicieli, Elza, była jedną z pierwszych kobiet zajmujących się wyścigami.
Historia Beckmann Otto & Co.
Zanim fabryka Beckmann Otto & Co. zajęła się produkcją aut, produkowała pojazdy, będące poprzednikami rowerów — welocypedy.
W tej dziedzinie był lokalnym prekursorem, co dumnie podkreślał w nazwie firmy „Pierwsza Śląska Fabryka Welocypli” (Erste Schlesiche Velociped Fabrik). Ten zakład działał już przy dzisiejszej ulicy Kościuszki 58 – wyjaśnia historyk Maciej Łagiewski.
W XIX i XX w. rozbudowana fabryka produkowała luksusowe samochody. Były wtedy w Breslau bezkonkurencyjne — klienci zachwyceni byli świetną jakością pojazdów. Wyposażone były we wszelkie nowinki techniczne, np. w pasy bezpieczeństwa.
Produkowane przez zakład auta zajęły trzy pierwsze miejsca w rajdzie Wrocław-Wiedeń w 1902 roku. Wyścigami interesowała się także córka właściciela, Elza. Była jedną z pierwszych kobiet w świecie motoryzacji i przetarła szlaki kolejnym paniom, który chciały wiązać przyszłość z samochodami.
W miejscu fabryki stoi dziś piękna kamienica z upamiętniająca tabliczką
Po 1 wojnie światowej słynna fabryka przestała istnieć. Budynek wykorzystywany był jako warsztaty samochodowe, częściowo wykupione przez firmę Opel. Prowadzono tam także praktyki dla szkół. Na przełomie 2019 i 2020 r. dawną fabrykę wyburzono, a następnie zbudowano w jej miejscu budynki mieszkalne.
Kamienica, stojąca w miejscu dawnej fabryki, została odznaczona pamiątkową tabliczką. Osobiście odsłonił ją potomek właścicieli, Christian J. Börner.
— Bardzo się cieszę, że główny budynek, przez który był wjazd do kompleksu, został zachowany i wyremontowany i to z takim efektem — mówił. — Bardzo się cieszę, że ta tablica zawisła, zabiegałem o to i jest to dla mnie niezwykle ważne, jednocześnie dziękuje za pomoc Miasta Wrocławia, bez którego nie byłoby to możliwe.
Budynek przeszedł gruntowny remont, warty ponad 1,8 mln zł.