Ładowanie

Powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej we Wrocławiu

25 września, 2023

Fot. Tomasz Modrzejewski/UMed

Uniwersytet Medyczny, Szpital Kliniczny i Uniwersytet Ekonomiczny otrzymali 27 milionów złotych na rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Ich projekt wygrał konkurs Agencji Badań Medycznych.

We Wrocławiu powstanie nowoczesne, Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej. Pomoże ono w gromadzeniu danych m.in. o chorobach rzadkich, które występują u małej ilości pacjentów. Są to schorzenia często problematyczne do leczenia przez trudności diagnostyczne czy brak koordynacji działań medycznych. Będą także zbierane dane o chorobach powszechniejszych, np. tych sercowo-naczyniowych.

To pierwszy krok w kierunku szerokiego zaimplementowania medycyny cyfrowej. Koncentrujemy się na interdyscyplinarności i tworząc ten projekt, zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół, który pozwolił na stworzenie RCMC – wyjaśnia dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu.

Gromadzenie danych obejmie:

  • system informatyczny Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK);
  • system szpitalny ze współpracującego z UMed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (USK);
  • system informatyczny Biobanku UMed;
  • inne źródła, np. regionalne sieci współpracy naukowej w obszarze kardiologii, krajowe sieci chorób rzadkich, w tym wrodzonych chorób metabolicznych i cukrzycy typu I oraz dane źródłowe z aparatury medycznej wykorzystywanej w USK i/lub UCWBK.

Projekt to wielki krok w kierunku cyfryzacji działań medycznych — pozwoli na zebranie w jednym miejscu informacji z systemów laboratoryjnych, patomorfologicznych, radiologicznych, szpitalnych. Rozwinie także obszar IT w zakresie medycyny cyfrowej.

Tagi