Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX wieku jest teraz dostępny do podziwiania w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tegoroczna wystawa, na której zobaczyć można Skarb Średzki, poświęcona jest dziejom tamtejszej społeczności żydowskiej i jej kontaktom z dworem królewskim.
Wystawa, na którą zaprasza Muzeum Narodowe we Wrocławiu, przybliża intrygujące kwestie związane z okolicznościami, w jakich Skarb Średzki trafił na Śląsk i ukryty w zamurowanej piwnicy czekał ponad pięćset lat na swoje odkrycie.
Skarb Średzki — jedno z najcenniejszych europejskich znalezisk
Skarb Średzki, odkryty przypadkowo w latach 80. ubiegłego wieku w Środzie Śląskiej, jest uważany za jedno z najważniejszych odkryć tego rodzaju w Europie. To zespół średniowiecznych złotych klejnotów koronnych, pochodzących ze skarbca królów czeskich, którzy władali wówczas Śląskiem. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ślubna korona kobieca z początku XIV wieku, która nosiła jedna z królowych czeskich, Blank de Valois. W zbiorach znajduje się również cesarska zapona z XIII wieku, kilka tysięcy srebrnych i złotych monet oraz wiele innych bezcennych zabytkowych precjozów. Te unikalne artefakty zostały oddane w zastaw średzkiemu bankierowi przez Karola IV, króla Czech i późniejszego cesarza Rzeszy Niemieckiej.
Skarb Średzki jest prezentowany we wrocławskim Muzeum Narodowym przez ostatnie trzy miesiące każdego roku, a w pozostałym okresie można go zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.