24 czerwca 2023 roku po ponad 30 latach pociągi powróciły na trasę ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Do tej pory kursowały jedynie w weekendy. Od grudnia połączenia będą obsługiwane codziennie.
Linia kolejowa 266 wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy przez 32 lata była nieczynna. Do rewitalizacji trasy przystąpiono w 2018 roku. Pociągi miały pojechać ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju już w grudniu 2020 roku, jednak z powodu opóźnień połączenie zostało uruchomione dopiero 24 czerwca 2023 roku. Remont kosztował około 130 mln zł, większość tej kwoty stanowiły unijne dotacje.
Tylko 3 pary pociągów na nowej trasie
Po zakończeniu długo wyczekiwanej rewitalizacji przekazano, że do grudnia po trasie łączącej Świdnicę z Jedliną- Zdrój będą kursować jedynie 3 pary pociągów. Połączenia realizowane są w soboty i niedziele. Przedstawiciele spółki Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych uznali, że oferta Kolei Dolnośląskich jest dość uboga. Biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, koszt inwestycji oraz walory turystyczne, jakie dostarcza podróżującym górska trasa, można odnieść wrażenie, że uruchomienie tylko 3 połączeń w weekendy w sezonie wakacyjnym nie było najlepszym rozwiązaniem. SKPL stwierdził, że ta „wielomilionowa inwestycja rozpoczęła się bez nawet cienia pomysłu na jej racjonalne wykorzystanie.”
Codzienne kursy do Jedliny-Zdroju
Popularność nowego połączenia zauważyły władze województwa dolnośląskiego, które są właścicielem Kolei Dolnośląskich. Od grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów. Nowością będą codzienne, regularne kursy do Jedliny-Zdroju.
– Zgodnie z deklaracjami doprowadziliśmy do uruchomienia codziennego połączenia kolejowego do stacji Jedlina-Zdrój Centrum i do Głuszycy. Pociągi weekendowe cieszą się dużym obłożeniem i są użytkowane przede wszystkim przez turystów. Od grudnia uruchamiamy codzienne połączenia po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy w dni powszednie chcą dojechać do Wrocławia czy Świdnicy – powiedział Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Nowy rozkład zakłada kursowanie 6 par codziennych połączeń dla pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Jaworzynie Śląskiej. Kursy będą skomunikowanie z pociągami na linii Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Górna – Szklarska Poręba Górna.