Od niedzieli, 15 października komitety wyborcze mają 30 dni aby pozdejmować banery i plakaty z przystanków, tablic i innych miejsc w przestrzeni publicznej. Za niedopełnienie obowiązku grożą im kary finansowe.
Po zakończeniu wyborów, komitety wyborcze mają 30 dni na usunięcie wszystkich materiałów agitacyjnych z przestrzeni miejskiej, czyli nieruchomości należących do państwa i samorządu. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 20 zł do 5000 zł. O konieczności posprzątania miasta po wyborach przypomina także Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
– Apelujemy do wszystkich kandydatów i ich komitetów wyborczych o usuwanie materiałów wyborczych z pasa drogi publicznej, a więc z latarń, przystanków, balustrad etc. znajdujących się na wrocławskich ulicach. Zgodnie z kodeksem wyborczym pełnomocnicy komitetów mają na ich usunięcie maksymalnie 30 dni, licząc od dnia wyborów – podkreśla ZdiUM w komunikacie.
ZDiUM zwraca uwagę, że uszkodzone banery oraz plakaty mogą stwarzać zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
Sprzątanie plakatów na koszt komitetów
Po 30 dniach od wyborów materiały wyborcze mogą zostać zdjęte przez miasto. Wówczas koszty usunięcia plakatów, banerów i haseł wyborczych ponoszą komitety.
– Jeśli komitety nie zastosują się do kodeksu wyborczego i w ciągu 30 dni nie usuną swoich materiałów, muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi przez kodeks wyborczy. Miasto na ich koszt zajmie się sprzątaniem tych materiałów. Współpracujemy w tej sprawie z miejskimi służbami, m.in. Strażą Miejską. Po usunięciu materiałów będziemy dążyć do wyegzekwowania tych kosztów od pełnomocników komitetów wyborczych– dodaje ZDiUM.