Pokazy z audiodeskrypcją, napisami dla osób z dysfunkcją słuchu oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy. To właśnie kino bez barier — we wrocławskich Nowych Horyzontach od października działa nowy cykl filmowy, dzięki któremu kultura filmowa staje się jeszcze bardziej dostępna.
Projekt Kino bez barier realizowany jest we współpracy z Kinem Pałacowym w Poznaniu oraz Kinem Echo w Jarocinie, dzięki dofinansowaniu z programu Collaborate to Innovate sieci Europa Cinemas. Współpraca między kinami to również okazja do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń w obszarze zwiększania dostępności oferty filmowej.
— Od lat współpracujemy z Fundacją Katarynka, dzięki której w naszym kinie co miesiąc odbywają się pokazy z audiodeskrypcją. Projekt Kino bez barier to kontynuacja działań i rozszerzenie idei dostępności na większą liczbę seansów. Zależy nam, by każdy mógł uczestniczyć w kulturze filmowej niezależnie od tego, jakie ma potrzeby — mówi Magda Maleczek z Kina Nowe Horyzonty.
Seanse w ramach cyklu Kino bez barier odbywają się dwa razy w tygodniu, a każdy z nich wyposażony jest w audiodeskrypcję, napisy oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy. Co ważne, prezentowane filmy pochodzą z nowego repertuaru, dzięki czemu widzowie i widzki mogą być na bieżąco z kulturą filmową. W projekcie ważna jest również dostępność ekonomiczna: bilet na seans kosztuje 8 zł.
Kino Nowe Horyzonty dzięki przeprowadzanej modernizacji zyskało również większą dostępność pod kątem przestrzeni – na każdym piętrze kina znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, zainstalowano oświetlenie przeszkodowe, a nowa winda wyposażona została w system głośnomówiący i przyciski z alfabetem Braille’a. Na sali, w której odbywają się pokazy, miejsca dla osób na wózkach dostępne są w ostatnim rzędzie; istnieje również możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej.