Już od wtorku dolnośląscy funkcjonariusze prowadzą wzmożone działania w ramach akcji „Wszystkich Świętych 2023″. Ruch w okolicach nekropolii nasila się, a co za tym idzie, więcej funkcjonariuszy pilnuje przy nich bezpieczeństwa.
W tym roku ogólnopolska akcja „Wszystkich Świętych 2023” rozpoczęła się 31 października i potrwa do 2 listopada. Policja prowadzi wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w okolicach cmentarzy.
Jak policjanci dbają o bezpieczeństwo? M.in. zwiększyli intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych województwa.
— Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży — przypomina policja.
O uwagę proszeni są także piesi. Powinni oni rozglądać się i przechodzić przez ulicę jedynie w oznakowanych miejscach. Przez warunki pogodowe, nawet uważny kierowca może nie zauważyć osoby w słabym oświetleniu. Wskazane jest korzystanie z odblasków.
Czego dokładnie pilnują funkcjonariusze w tym szczególnym czasie?
- przestrzegania ograniczeń prędkości, zwłaszcza na obszarze zabudowanym,
- stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
- od kierowców trzeźwości za kierownicą,
- właściwego używanie świateł zewnętrznych pojazdów,
- stosowania przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.
Oczywiście policjanci objęli również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpiły zmiany w organizacji ruchu. Charakter ich działalności jest pomocowy, co oznacza, że służą poradą i objaśnieniem tym osobom, które będą miały trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości drogowej.
Podczas wypraw na cmentarze należy uważać na jeszcze jedno niebezpieczeństwo — złodziei. Moga oni wykorzystać tłok oraz zamieszanie wynikające ze święta.
— Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, gotówki, kluczy w reklamówkach czy otwartych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała, miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów, aby stać się ofiarą rabusia — przestrzega policja.