W domu kultury na Nowym Dworze odnaleziono cenne znalezisko – dzieło Wacława Szpakowskiego, znanego architekta i prekursora sztuki geometrycznej. Jedna z jego prac przez kilkadziesiąt lat znajdowała się pod warstwą farb na suficie w Centrum Kultury Wrocław Zachód.
Dzieło sztuki w Centrum Kultury
W budynku dawnego Domu Kultury Pafawag przy ul. Chociebuskiej (obecnie Centrum Kultury Wrocław Zachód) odkryto Plafon Wacława Szpakowskiego. Malunek zdobi sufit sali widowiskowej. Artysta stworzył projekt dzieła w 1952 roku, jednak do tej pory nikt nie wiedział, że oryginalna praca rysownika znajduje się w gmachu obiektu. Znalezisko odsłonięto dzięki poszukiwaniom rozpoczętym przez Iwonę Kałużę, kuratorkę wystawy “Kowalscy muszą wypocząć”, na której zaprezentowany został projekt plafonu Wacława Szpakowskiego. Dzieło było ukryte pod warstwą farb i płyt gipsowo-kartonowych.
– Podchodziliśmy do tych poszukiwań bardzo ostrożnie. Dopiero za czwartym razem udało nam się te namalowane linie odkryć. Mieliśmy trochę szczęścia, że zachowało się to malarstwo Szpakowskiego: ludzie, którzy robili wcześniej remonty w tym miejscu, nie byli za bardzo pracowici – kładli kolejne warstwy farby, nie zrywając poprzednich – powiedział Piotr Pelc z pracowni konserwacji zabytków w rozmowie z portalem wroclaw.pl.
Twórca sztuki geometrycznej
Wacław Szpakowski był architektem, fotografem, rysownikiem oraz malarzem. Był uważany za prekursora sztuki geometrycznej, minimal-artu i op-artu. Artysta urodził się w 1883 roku w Warszawie, ale część swojego życia spędził we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska tworzył od 1945 do 1958 roku. Dzieła artysty można oglądać m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego twórczość była znana także poza granicami Polski. Prace Szpakowskiego prezentowano na wystawach m.in. w Paryżu, w Nowym Jorku czy w Bonn.