Ładowanie

We Wrocławiu odbyła się Gala Sprawiedliwości Naprawczej 2023

25 listopada, 2023

Fot. UM Wrocławia.

Krasnale Sprawiedliwki, wyjątkowe wrocławskie wyróżnienia, wręczone  na Gali Sprawiedliwości Naprawczej. Statuetki zostały przyznane w trzech kategoriach: osoba, podmiot i działanie. W tym roku przyznano także 3 wyróżnienia specjalne. 

– Wrocław jest jednym z 10 na świecie miast Sprawiedliwości Naprawczej. To wielkie osiągnięcie, do którego nas ta polityka doprowadziła.  To doskonała współpraca z wymiarem sprawiedliwości, to organizacja prac społecznych przez Wrocławskie Centrum Integracji, to budowanie społeczności lokalnej w oparciu o ideę dialogu, przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Bartłomiej Ciążyński – wiceprezydent Wrocławia. Fot. UM Wrocławia.

 
Sprawiedliwość Naprawcza w praktyce we Wrocławiu to 100 tysięcy godzin odpracowanych na rzecz miasta przez osoby skazane na prace społeczne, to usuwanie  mowy nienawiści z ulic Wrocławia, to pogotowie mediacyjne dla dorosłych i nastolatków. 
 
– Współpracujemy z siecią 140 podmiotów, które umożliwiają skazanym odpracowanie kary. To są bardzo różne podmioty: od placówek oświatowych, po fundacje, stowarzyszenia, schronisko dla zwierząt. W tych miejscach osoby skazane na prace społeczne odpracowują godziny na rzecz miasta – podkreślała,  Ewa Żmuda, zastępczyni dyr. Wrocławskiego Centrum Integracji. 
 
W czasie uroczystej gali nagrodzone zostały osoby i organizacje, które ze szczególnym zaangażowaniem realizują ideę sprawiedliwości naprawczej. W kategorii osoba Krasnala Sprawiedliwka otrzymała  Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Równego Traktowania. To wyróżnienie za aktywne działania na rzecz równości, przeciwdziałanie wykluczeniu oraz ochronę  przed dyskryminacją 
 
– Sprawiedliwość Naprawcza to jest taki projekt, który się rozpoczyna i kończy a my możemy zmierzyć jego efekty. To jest proces, metoda. Dla mnie jest to filozofia życiowa i cieszę się, że we Wrocławiu jest tak wiele osób i organizacji, które podzielają te wartości– mówiła Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Równego Traktowania
 
Za zaangażowanie w organizację prac na cele społeczne a przede wszystkim za wyjątkowe,  pełne zrozumienia, podejście do każdej z osób realizujących karę ograniczenia wolności Krasnal Sprawiedliwek trafił do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (Wrocławskie Schronisko dla Zwierząt)
 
–  Przyjmując do pracy osoby skazane widzimy wiele pozytywnych aspektów dla nich samych, ale także dla nas. Te osoby które do nas trafiają bardzo nam pomagają. Praca u nas związana jest z dużymi emocjami, bo to jest praca wśród zwierząt. Ci ludzie wychodzą od nas ciut lepsi – podkreślała Lidia Salata – dyrektorka  Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
 
Za stworzenie wyjątkowego miejsca spotkań, przestrzeni do konsultacji społecznych a przede wszystkim za budowanie zaangażowania społecznego opartego na wartościach sprawiedliwości naprawczej Krasnal Sprawiedliwek, w kategorii działanie, trafił do ODLOTu. Strefy Partycypacji .
 
To miejsce, które tworzymy służy budowaniu dialogu. Ten dialog jest budowany na co dzień przez różnego rodzaju spotkania. Przez spotkania konsultacyjne, ale także przez próbę budowania porozumienia i dialogu w trudnych, ważnych dla miasta tematach – tłumaczył Krzysztof Ziental,  kierownik Działu ds. Partycypacji Urzędu Miejskiego Wrocławia 
 
 Wyróżnienia specjalne trafiły do Bartłomieja Majchrzaka Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka i do Fundacji Antonii, która organizuje prace społeczne dla osób skazanych. 
 

Prace społeczne we Wrocławskim Centrum Sprawiedliwości Naprawczej

 

We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. To 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku, 3 000  napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta Wrocławia i 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne. Wśród nich m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.
 
Rodzaje działań sprawiedliwości naprawczej  we Wrocławiu:
1. Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej – prace społeczne dla osób skazanych. 
2. Ambasadorzy Dialogu w szkołach – projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli wrocławskich szkół i przedszkoli. Ambasador Dialogu to osoba pracująca we wrocławskiej placówce edukacyjnej, zainteresowana tematyką otwartości, przeciwdziałania dyskryminacji, rozwijaniem atmosfery dialogu w swoim otoczeniu.
3. Przejście Dialogu – przestrzeń działań społecznych, miejsce spotkań i współpracy wspierającej rozwój dialogu. Działania: informacje o działaniach społecznych, konsultacje dla migrantów, warsztaty, debaty, wydarzenia.
4. Akademia Twórczych Inicjatyw Obywatelskich – obejmuje programy i projekty, których celem jest: budowanie struktur obywatelskich oraz inicjowanie działań rozwojowych we współpracy z mieszkańcami Wrocławia i aglomeracji.
5. Mikrogranty – miejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, realizowany we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją „Umbrella”.
6. Realizowane przez Fundację Dom Pokoju:
• zarządzanie konfliktem i mediacje rówieśnicze,
• kompleksowe działanie edukacyjne skierowane do szkół i placówek edukacyjnych,
• transformacja konfliktu,
• facylitacja dialogu – wsparcie w budowaniu dialogu międzysektorowego,
• pogotowie mediacyjne – bezpłatna pomoc w rozwiązywaniu sporów metodą mediacji, która jest dostępna dla wszystkich mieszkańców Wrocławia,
• model pracy ze społecznością różną etnicznie – Program na rzecz Romów i Romni Rumuńskich
7. Realizowana w Sądzie Okręgowym:
• Przystań mediacji – powołanie koordynatora ds. mediacji oraz miejsca, w którym nieodpłatnie dyżurują mediatorzy.
Tagi