Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał Trzonolinowca do rejestru zabytków. Budynek objęty został ścisłą ochroną konserwatorską. Ponadto obiekt będzie mógł ubiegać się o pieniądze na remont.
Trzonolinowiec to obiekt z lat 60., który wyróżnia się swoją oryginalnością. Jego konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą stalowych lin. Budynek położony jest przy ul. Kościuszki 72 we Wrocławiu. Ma 12 pięter i 44 mieszkania. Właścicielem 11 lokali jest Gmina Wrocław. Latem tego roku okazało się, że Trzonolinowiec znajduje się w złym stanie technicznym. Uznano wówczas, że budynek musi przejść remont, inaczej zostanie wyburzony.
Trzonolinowiec wpisany do rejestru zabytków
3 sierpnia br. wspólnota mieszkaniowa Trzonolinowca złożyła wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Procedura trwała kilka miesięcy i zakończyła się pomyślenie dla mieszkańców obiektu.
– To formuła nowatorska w skali kraju i Europy, co stanowi, że jego wartość historyczna jest niepodważalna i niepowtarzalna– uzasadnia decyzję Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Władze miasta mają nadzieję, że wpis Trzonolinowca do rejestru zabytków ułatwi pozyskiwanie środków na remont budynku ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy ministerialnych.
– Miasto dołożyło starań, by obiekt zbadali najlepsi fachowcy na rynku. Od trzech tygodni w Trzonolinowcu trwa ekspertyza naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Sprawdzą stan techniczny obiektu i wskażą sposób remontu. Wyniki ich prac poznamy za około dwa miesiące – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.