Tramwaj-opryskiwacz z 1927 roku przeszedł gruntowny remont oraz badania techniczne. W przeszłości pojazd usuwał chwasty, jednak już wkrótce jego funkcją będzie podlewanie wrocławskich zielonych torowisk.
Remont zabytkowego pojazdu trwał prawie 3 lata. Prace obejmowały wymianę m.in. szyb oraz blachy poszycia wagonu, montaż okien na pomostach, odrestaurowanie drzwi, wykonanie stopni wejściowych, a także roboty stolarskie czy elektryczne. Za renowację odpowiadał wrocławski Klub Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM), który przeprowadził remont na zlecenie miasta Wrocław.
– Tramwaj-opryskiwacz przeszedł badania techniczne dopuszczające go do ruchu. Co prawda to jeszcze nie jest koniec prac, bo przed nami m.in. prace wykończeniowe oraz montaż pompy i spryskiwaczy, ale jest to znak, że wagon jest sprawny mechanicznie i niedługo wyjedzie na wrocławskie torowiska – przekazał Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.
Tramwaj-opryskiwacz ma prawie 100 lat
Wagon o numerze G-061 został wyprodukowany w 1927 roku. Pierwotnie służył do szlifowania torów. Na wyposażeniu miał zbiornik z wodą, która usuwała zabrudzenia. Najprawdopodobniej w 1975 r. pojazd został przerobiony na opryskiwacz chwastów. Od prawie 25 lat tramwaj był nieużywany, jednak już wkrótce zostanie uruchomiany ponownie. Po raz kolejny zmieni się jego funkcja. Tym razem wagon będzie podlewał zielone torowiska, które znajdują się m.in. wzdłuż Legnickiej, Starogroblowej, Popowickiej czy Kosmonautów.