Ładowanie

Świdnica: Ponad dwa tysiące fałszywych dokumentów. W sprawę zamieszanych aż 30 osób

6 stycznia, 2024

Wzór dowodu

Sąd Okręgowy w Świdnicy rozpoczął proces przeciwko grupie 30 osób oskarżonych o fałszowanie dokumentów tożsamości, w tym praw jazdy z Polski oraz innych krajów. Śledztwo, podjęte przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, ujawniło, że ta nielegalna działalność miała miejsce w latach 2012-2019. W ciągu tych lat, jak wynika z ustaleń prokuratury, podrobiono ponad 2000 dokumentów.

Oskarżeni, działając pod fałszywym pretekstem legalnej działalności, oferowali rzekome „dokumenty kolekcjonerskie”, z których sprzedaży uzyskali ponad 3 miliony złotych. Andrzej S. wraz z 28 innymi osobami zostali oskarżeni o naruszenie art. 270 kodeksu karnego, dotyczącego fałszerstwa dokumentów. Dodatkowo, Joanna W. otrzymała zarzuty za projektowanie graficznych wzorów na fałszywe dokumenty. Za te przestępstwa grozi im kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Aby utrudnić śledztwo, podejrzani używali licznych kont bankowych, często zarejestrowanych na fałszywe dane. W związku z tym, Andrzej S. oraz Marta K. zostali również oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 kodeksu karnego), za co grozi im do 8 lat więzienia.

W toku procesu, wobec oskarżonych zastosowano różnorodne środki zapobiegawcze, zarówno izolacyjne, jak i nieizolacyjne. Ponadto, zabezpieczono majątek oskarżonych, w tym kilka nieruchomości i środki pieniężne w wysokości 2 milionów złotych. Śledztwo, nadzorowane przez 2 Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prowadził Wydział Operacyjno-Śledczy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Tagi