Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył stypendia artystyczne laureatom X, jubileuszowej edycji konkursu. Wyróżnionych zostało aż dwudziestu czterech twórców w pięciu dziedzinach: film, teatr, muzyka, literatura oraz sztuki wizualne.
W X naborze, na I półrocze 2024 i cały 2024 rok, złożono 135 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną: muzyką, filmem, teatrem, poezją, eseistyką, fotografią, malarstwem, grafiką czy sztukami performatywnymi.
– Jestem ogromnie dumny, że kolejny raz, dzięki wsparciu stypendiów, 24 artystów będzie mogło zrealizować swoje wybitne pomysły. To nie jest łatwe jednocześnie pracować, zarabiać na życie i być twórczym. Tym większa radość, móc później obserwować wyniki pomysłów na wystawach czy na deskach teatrów – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Budujecie i kreujecie kulturalną stronę Wrocławia, za co chciałbym dziś bardzo podziękować – dodaje.
Laureaci X edycji
Wnioski w konkursie mogli składać sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem. Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W X naborze przyznano stypendia w 5 dziedzinach: film, teatr, muzyka, literatura oraz sztuki wizualne. Oto laureaci:
film:
1.Magdalena Zambrzycka
teatr:
2. Maciej Kowalczyk
3. Karolina Przystupa
muzyka:
4. Jakub Kurek
5. Rafał Łuc
6. Marek Otwinowski
7. Paweł Piotrowicz
8. Jacek Sotomski
literatura:
9. Mathias Foit
10. Robert Gawłowski
11. Agnieszka Kłos
12. Jędrzej Morawiecki
13. Joanna Ostrowska
14. Karol Pęcherz
sztuki wizualne:
15. Justyna Baśnik
16. Paweł Baśnik
17. Katarzyna Bogusz
18. Tomasz Broda
19. Miłosz Flis
20. Agnieszka Gotowała
21. Agata Kalinowska
22. Jakub Plączkowski
23. Ala Savashevich
24. Paweł Starzec
– Jestem głównie kojarzona z fotografią i książką „Yaga”. Teraz chciałabym spróbować swoich sił w filmie. To stypendium umożliwi mi realizację dwóch klipów, które będą się opierały na wizualności archetypów z kart Tarota. Jedną część zrealizuję z bliską mi osobą z niepełnosprawnością, a drugą poświęcę wizerunkowi silnej, mocno uduchowionej i zakorzenionej kobiety. Bycie stypendystką to również dla mnie rozwój i sprawdzenie siebie – zdradza Agata Kalinowska, powtórna stypendystka w dziedzinie literatury.
– Projekt, na który otrzymałem środki, realizuję we własnym zakresie od 2019 roku. Jest to na tyle obszerny materiał, że bez zewnętrznego wsparcia nie dałbym rady poświęcić mu należytej uwagi – o istocie przyznanego stypendium opowiada Paweł Starzec, dokumentalista i socjolog.
Kto zasiadł w komisji X edycji konkursu?
Wyboru laureatów dokonała komisja w składzie:
- Ryszard Nowak – zastępca dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego;
- Waldemar Okoń – Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu, pracownik naukowy Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Joanna Orska – krytyczka, literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Jerzy Pietraszek – przewodniczący Komisji, dyrektor Wydziału Kultury UMW;
- Jacek Pluta – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMW;
- Piotr Rudzki – teatrolog, Uniwersytet Wrocławski;
- Łukasz Rusznica – fotograf i kurator;
- Sylwia Świsłocka-Karwot – dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław;
- Sławomir Wieczorek – muzykolog, pracownik naukowy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wrocław realizuje drugi (pod względem przyznawanych środków) po Warszawie program stypendialny dla artystów. Łącznie w dziesięciu edycjach przyznano 207 stypendiów artystycznych na kwotę 4 485 000 zł.