Ładowanie

Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków „Janówek”

MPWiK i Politechnika Wrocławska opracowali nowatorski sposób oczyszczania ścieków

23 stycznia, 2024

Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków „Janówek” fot. MPWiK

Centrum Nowych Technologii MPWiK Wrocław we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało innowacyjną metodę oczyszczania ścieków. Nowe rozwiązanie usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych.

Nowa technologia, tzw. deamonifikacja odcieków wspomaga proces usuwania azotu w komunalnych oczyszczalniach ścieków. Metoda ta powstała w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z ochroną środowiska.

Przygotowujemy się do nowej dyrektywy unijnej, która – w kontekście walki ze zmianą klimatu – zostanie zaostrzona w najbliższej przyszłości. Dlatego już teraz szukaliśmy dodatkowej metody wspomagania usuwania azotu. Nie zdecydowaliśmy się na wdrożenie żadnego z komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku ze względu na liczne niedostatki tych technologii. Wspólnie z Politechniką Wrocławską samodzielnie opracowaliśmy rozwiązanie dostosowane do potrzeb oczyszczalni – relacjonuje MPWiK Wrocław.

Zalety deamonifikacji

Deamonifikacja odcieków pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych. Nowe rozwiązanie będzie stosowane we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”.

Dzięki wdrożeniu nowej technologii we Wrocławiu, zmniejszymy zapotrzebowanie na energię do napowietrzania ścieków na blokach biologicznych o około 7-9%. Do tej pory roczny koszt tego procesu wynosił nawet pół miliona złotych. Dodatkowo, możliwe będzie zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków przyjmowanych do wrocławskiej oczyszczalni o około 20 tys. m3 na dobę (~15%), bez konieczności zwiększania kubatury urządzeń – tłumaczy MPWiK Wrocław.

Nowa metoda oczyszczania ścieków w Żywcu

MPWiK Żywiec już podpisało umowę licencyjną na wykorzystanie tej autorskiej technologii, otwierając drogę dla rewolucji w dziedzinie oczyszczania ścieków w całej Polsce.

Nowatorski sposób oczyszczania ścieków opracowany przez naszych specjalistów we współpracy z Politechniką Wrocławską będzie wspierać prace innych wodociągów w Polsce. Umowę licencyjną na wykorzystanie tej autorskiej technologii podpisało MPWiK Żywiec – informuje MPWiK Wrocław.

Badania MPWiK Wrocław oraz Politechniki Wrocławskiej nad nową technologią oczyszczania ścieków przeprowadzono w ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tagi