Mariusz Korzeń, doktorant Politechniki Wrocławskiej przedstawił koncepcję budowy kolejowej trasy średnicowej pod Wrocławiem. Podziemna linia kolejowa powstaje obecnie w Łodzi. Czy tunel kolejowy mógłby pojawić się także w stolicy Dolnego Śląska?
W Łodzi trwa budowa tunelu średnicowego, który połączy m.in. dworce Kaliski i Fabryczny. Na trasie powstaną 3 przystanki podziemne: Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Czy istnieje szansa, że podobny projekt zostanie zrealizowany także we Wrocławiu?
Koncepcja budowy tuneli średnicowych pod Wrocławiem
Mariusz Korzeń jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Pomysł budowy pod miastem dwóch tuneli kolejowych opisał w artykule opublikowanym w „Przeglądzie Komunikacyjnym”. Jeden z tuneli połączyłby Dworzec Świebodzki ze stacją Wrocław Swojczyce. Trasa przebiegałaby przez Stare Miasto, Śródmieście oraz Wielką Wyspę. Drugi z tuneli umożliwiłby połączenie Dworca Głównego z Dworcem Świebodzkim. Węzły przesiadkowe mogłyby zostać wybudowane w miejscach, które generują duży ruch: przy Dworcu Głównym/Autobusowym, Rynku, placu Dominikańskim, placu Bema, placu Grunwaldzkim, placu Jana Pawła II, Hali Stulecia/ ZOO oraz przy Arkadach Wrocławskich. W późniejszych latach także przy Dworcu Świebodzkim, Placu Społecznym i w rejonie Alei Wielkiej Wyspy.
Wśród zalet tunelu kolejowego autor wymienia m.in. skrócenie czasu podróży z przedmieść do centrum, połączenie Dworca Świebodzkiego z Dworcem Głównym oraz wzrost przepustowości w centrum miasta.
– Trasę Wrocław Świebodzki – Wrocław Swojczyce pociąg pokona w ok. 17 minut, co przy obecnej siatce połączeń jest wynikiem nie do osiągnięcia. Wraz z długością połączenia te rozbieżności są coraz większe na korzyść połączeń kolejowych. Warto także zaznaczyć, że czas przejazdu pociągu jest stały i nie jest zależny od natężenia ruchu, czego nie można powiedzieć o transporcie tramwajowym czy autobusowym. Może przyczynić się do wzrostu popularności transportu szynowego w codziennych podróżach mieszkańców. Tym samym wybrany zostanie bardziej ekologiczny środek transportu, który wpisuje się obecną politykę miasta związaną z Polityką Zrównoważonej Mobilności – ocenia Mariusz Korzeń.
Warto wspomnieć, że Wrocław w październiku 2023 roku przedstawił koncepcję budowy kolei na lotnisko. Władze miasta zwróciły się do Ministra Infrastruktury, aby uwzględnił projekt w Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego.