Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne

We Wrocławiu powstanie tunel kolejowy? Taki pomysł ma doktorant PWr

25 stycznia, 2024

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

Mariusz Korzeń, doktorant Politechniki Wrocławskiej przedstawił koncepcję budowy kolejowej trasy średnicowej pod Wrocławiem. Podziemna linia kolejowa powstaje obecnie w Łodzi. Czy tunel kolejowy mógłby pojawić się także w stolicy Dolnego Śląska?         

W Łodzi trwa budowa tunelu średnicowego, który połączy m.in. dworce Kaliski i Fabryczny. Na trasie powstaną 3 przystanki podziemne: Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Czy istnieje szansa, że podobny projekt zostanie zrealizowany także we Wrocławiu?

Koncepcja budowy tuneli średnicowych pod Wrocławiem

Mariusz Korzeń jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Pomysł budowy pod miastem dwóch tuneli kolejowych opisał w artykule opublikowanym w „Przeglądzie Komunikacyjnym”. Jeden z tuneli połączyłby Dworzec Świebodzki ze stacją Wrocław Swojczyce. Trasa przebiegałaby przez Stare Miasto, Śródmieście oraz Wielką Wyspę. Drugi z tuneli umożliwiłby połączenie Dworca Głównego z Dworcem Świebodzkim. Węzły przesiadkowe mogłyby zostać wybudowane w miejscach, które generują duży ruch: przy Dworcu Głównym/Autobusowym, Rynku, placu Dominikańskim, placu Bema, placu Grunwaldzkim, placu Jana Pawła II, Hali Stulecia/ ZOO oraz przy Arkadach  Wrocławskich. W późniejszych latach także przy Dworcu Świebodzkim, Placu Społecznym i w rejonie Alei Wielkiej Wyspy.

Wśród zalet tunelu kolejowego autor wymienia m.in. skrócenie czasu podróży z przedmieść do centrum, połączenie Dworca Świebodzkiego z Dworcem Głównym oraz wzrost przepustowości w centrum miasta.

Trasę Wrocław Świebodzki – Wrocław Swojczyce pociąg pokona w ok. 17 minut, co przy obecnej siatce połączeń jest wynikiem nie do osiągnięcia. Wraz z długością połączenia te rozbieżności są coraz większe na korzyść połączeń kolejowych. Warto także zaznaczyć, że czas przejazdu pociągu jest stały i nie jest zależny od natężenia ruchu, czego nie można powiedzieć o transporcie tramwajowym czy autobusowym. Może przyczynić się do wzrostu popularności transportu szynowego w codziennych podróżach mieszkańców. Tym samym wybrany zostanie bardziej ekologiczny środek transportu, który wpisuje się obecną politykę miasta związaną z Polityką Zrównoważonej Mobilności – ocenia Mariusz Korzeń.

Warto wspomnieć, że Wrocław w październiku 2023 roku przedstawił koncepcję budowy kolei na lotnisko. Władze miasta zwróciły się do Ministra Infrastruktury, aby uwzględnił projekt w Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

 

Tagi