Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne.

Duże osiedle na Sołtysowicach. Deweloper chce budować, miasto wstrzymuje decyzję

10 lutego, 2024

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

W ostatnich dniach na Sołtysowicach, jednej z dzielnic Wrocławia, powstał spór dotyczący planów deweloperskich. Dotyczą one budowy nowego osiedla mieszkaniowego przy al. Poprzecznej. Firma Lokum Deweloper wyraziła chęć wzniesienia zabudowy, jednakże mieszkańcy Sołtysowic, jak i miasto stanowczo nie zgadza się na ten pomysł.

Inwestor zwrócił się z wnioskiem o decyzję środowiskową, jednak radni osiedla oraz władze miejskie wyrażają sprzeciw wobec planów dewelopera. Mieszkańcy oraz władze lokalne zwracają uwagę na aktualny stan infrastruktury, który nie jest w stanie sprostać potrzebom nowego osiedla.

– Uważamy za absurdalne sprowadzanie na Sołtysowice kilku tysięcy nowych mieszkańców i samochodów przy obecnej, tragicznej sytuacji komunikacyjnej osiedla. Nie ma naszej zgody na chaotyczną, deweloperską zabudowę kolejnych działek na naszym osiedlu bez wcześniejszego zabezpieczenia infrastruktury komunikacyjnej, edukacyjnej i zdrowotnej zaspokajającej potrzeby mieszkańców – przekazuje Rada Osiedla Sołtysowice.

Radni osiedlowi domagają się gruntownej przebudowy istniejącej infrastruktury oraz budowy nowych obiektów, takich jak szkoły, przedszkola czy przychodnie zdrowia, zanim zostaną wydane pozwolenia na zabudowę nowych terenów.

Miasto: obecnie nie ma tam warunków na budowę nowego osiedla

Plan budowy osiedla w rejonie al. Poprzecznej stoi w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym w 2022 roku. Urząd Miejski wyjaśnia, że procesy inwestycyjne na tym terenie zostaną wstrzymane do czasu, kiedy komunikacja i infrastruktura będą odpowiednio rozbudowane.

Wniosek o decyzję środowiskową, o który wystąpił inwestor, chcący budować osiedle mieszkaniowe na Sołtysowicach w rejonie Poprzecznej, wywołał duże i zrozumiałe emocje. Taki wniosek ma prawo złożyć każdy inwestor. Nie możemy mu tego zabronić. Musimy jednak wyraźnie podkreślić: nawet uzyskanie decyzji środowiskowej nie jest równoznaczne z tym, że tenże inwestor uzyska zgodę na budowanie osiedla w trybie specustawy mieszkaniowej. Aby można było zrealizować inwestycję w trybie specustawy, niezbędna jest zgoda miasta (w tym uchwała Rady Miejskiej). Nie wyobrażamy sobie, żeby mogła ona być wydana przy braku akceptacji mieszkańców – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Tagi